دکوراسیون داخلی منزل

آموزش ست کردن فرش و پرده با مبلمان

آموزش ست کردن فرش و پرده با مبلمان

نحوه ست کردن فرش و مبل

مبلمان و فرش پایه و اساس عناصر یک اتاق را فراهم می کند. چه استایل اتاق مدرن باشد و چه سنتی، این دو عنصر احساس و نگاه فضای دید شما را تعریف می کنند. به صورت بصری می توان مبل و فرش را به صورت گروهی تنظیم کرد تا بتوانید بهترین استفاده را از اتاق ببرید. با انتخاب اندازه فرش های مختلف می‌توانید ظاهری شخصی برای اتاق ایجاد کنید که با سبک خودتان هماهنگ باشد. برای اینکار بهتر است ابتدا مبلمان خود را تهیه کنید و سپس فرش مناسب و هماهنگ با آن را بخرید. چون ست کردن فرش و مبل راحت تر از پیدا کردن مبلمان هماهنگ با فرش شماست.

موقعیت مبلمان نسبت به فرش

بعد از در نظر گرفتن رنگ و جنس  و طرح  فرشی که می خواهید متناسب با اتاق و دکوراسیون و مبلمانتان انتخاب کنید برای انتخاب فرش مناسب لازم است موقعیت فرش و مبلمانتان را هم تعیین کنید تا بتوانید سایز فرش مورد نظرتان راهم مشخص کنید.

مبلمان به طور کامل روی فرش

قرار دادن همه مسایل روی فرش باعث تعریف یک ناحیه ی مشخص نشستن برای همه می شود و همچنین  متحدالشکل بودن فضای اتاق را می‌رساند. اگر می خواهید مبلمان را روی فرش قرار دهید فرش باید از هر طرف، حدود 20 سانتی متر پهن تر باشد.پس اگر هزینه کافی برای خرید فرش بزرگتر دارید و اتاق با سایز متوسط رو به بالا، این روش انتخاب مناسبی برای موقعیت فرش و مبلمان اتاق پذیرایی شما خواهد بود. اگر نه نگران نباشید می توانید از دیگر روش های چیدمان که در ادامه می‌گوییم استفاده کنید.

مبلمان منزل

 

پایه های جلو مبلمان روی فرش

این روش همیشه جواب می‌دهد مخصوصا وقتی که یک سمت مبلمان شما به طرف دیوار است با این روش دیگر لازم نیست هزینه خرید یک فرش بزرگ را بدهید وقتی قسمتی که می‌پوشاند اصلا پیدا نیست! توجه کنید که سایز فرش باید به گونه‌ای باشد که پایه جلوی همه مبل‌ها روی آن قرار گیرد.

فقط میز روی فرش قرار گیرد این یک روش مناسب برای اتاق های کوچک و یا باریک است

اگر می‌خواهید فرش  را در جلوی مبل قرار دهید، اجازه دهید چند اینچ از فضای کف در قسمت جلوی بین آن ها قرار بگیرد. برای انتخاب سایز فرش به ابعاد مبل ها دقت کنید (نه فقط اندازه میز). در ضمن از پد فرش و محافظ پایه مبل مناسب برای فرش و مبل خود استفاده کنید تا از لغزش روی کف یا فرش خودداری کند.

اندازه فرش

حال که موقعیت مبلمان و فرش خود را تعیین کردین تقریبا اندازه فرش دلخواهتان را می توانید اندازه گیری کنید اما توجه داشته باشید که اندازه و شکل اتاق نیز عوامل مهمی هستند. اگر اتاق شما بزرگ است یا یک اتاق بسیار بزرگ است، باید از یک فرش بزرگتر استفاده کنید که متناسب با نسبت های اتاق باشد. (برای اتاق های بسیار بزرگ حتی با ابعاد نامتناسب و اتاق کاخ ها می توانید از فرش های بزرگ پارچه استفاده کنید.)

تناسب رنگ مبل و فرش

برای انتخاب فرش متناسب با مبلمانتان یکی از فاکتور های مهمی که باید در نظر بگیرید تناسب رنگ مبلمانتان و فرش است و شیوه ی که آن ها کنار یکدیگر در اتاق به نمایش گذاشته می‌شود مثلا اگر یک مبلمان و کفپوش اتاق شما به رنگ تیره است، باید سعی کنید مبل را بیشتر نمایان کنید.

یک مبل تیره با پایه های فلزی یا  چوبی روشن می تواند تضاد زیبایی بین مبل و کف را ایجاد کند. اما اگر اینطور نیست ،استفاده از فرش روشنتر در قسمت جلوی مبل شما می‌تواند رنگهای تیره را از هم جدا کند و باعث شود رنگ مبل نمود پیدا کند.

یک میز چوبی روشن یا میز قهوه فلزی نیز می‌تواند به جدا شدن مبل از کف پوش اتاق کمک کند.

اما اگر می‌خواهید مبلمان رنگ روشن تهیه کنید توجه داشته باشید که یک مبل با رنگ روشن نسبت به رنگ تیره چالش های بیشتری است. بزرگترین چالش یک مبل روشن لکه دار و کثیف شدن و کاور آن است.

قبل از انتخاب یک مبل سفید یا روشن، چگونگی استفاده از فضای اتاق را در نظر بگیرید. اگر کاناپه شما توسط بچه ها و حیوانات خانگی مورد استفاده قرار می‌گیرد و هنوز هم ایده یک مبل روشن را دوست دارید، پس حتما از ملافه های مبل قابل شستشو را انتخاب کنید.

فرش و مبلمان همرنگ

اگر طرفدار فضا های مینیمال وساده هستید یکی از روش های این است که فرش و مبلتان یک رنگ باشد. می‌توانید برای اینکه تنوع به محیط اتاق بدهید سایر وسیله ها مثل آب آژور، گلدان و سایر وسایل دکوری را با رنگ های متفاوت تنظیم کنید.

ست کردن فرش و مبل با رنگ های متفاوت

رنگ مبل و فرش شما حتما نباید یکی باشد و شما می‌توانید از دو رنگ متضاد که می‌شود آن ها را باهم ست کرد  استفاده کنید.

رنگ فرش و رنگ کوسن را ست کنید

گاهی اوقات می توان بین رنگ مبل و فرش تناسب ایجاد کرد  یعنی شما می‌توانید رنگ فرشتان را با رنگ کوسن ها ست کنید. بنابراین، اگر مبل تان با فرش هماهنگی ندارد، با تهیه کردن چند کوسن هم رنگ فرش تان این مشکل را برطرف نمایید. البته توجه داشته باشید که رنگ فرش و کوسن ها با رنگ مبلمان به هم بیایند و ترکیب زیبایی را به وجود بیارند.

 

ست کردن رنگ کوسن و مبل

از فرش های چند رنگ استفاده کنید

اگر شما ابتدا به فکر تهیه فرش هستید یا می خواهید مبلمان خود را عوض کنید، فرش های چند رنگ از این لحاظ برتری دارند که رنگ های به کار رفته در آن ها بسیار متنوع می باشد. بنابراین، شما با داشتن یکی از آنها دیگر نگران انتخاب مبل با رنگ مناسب نخواهید بود. در واقع، این فرش ها هر رنگی را که شما برای مبل های خود انتخاب کنید، دارند و می توانید یکی از آن رنگ ها را با مبلمانتان هماهنگ کنید. به همین خاطر با هر مبلمانی به خوبی ست می‌شوند.

سبک مبل

یکی از نکاتی که در ست کردن فرش و مبل باید درنظر بگیرید هماهنگ بودن سبک مبل شما با فرش شماست برای سبک های مختلف مبل مثلا استیل و کلاسیک یا کاناپه های دورهمی و مبل های ال ونشیمن فرش های مختلفی را انتخاب می کنیم برای سبک های کلاسیک یا استیل و سلطنتی بهتر است از فرش های ایرانی متناسب استفاده کنید. مبل های راحتی و کاناپه ها و مبل های ال مدرن با فرش های مدرن و موکت‌ها ست می‌شوند.

الگوی بافت

اگر مبلمان شما یک الگو دارد، یک فرش را انتخاب کنید که طرح و رنگ  آن با پارچه مبلمان رقابت یا تناقض نداشته باشد، بلکه یک نوع از بافت یا رنگ های موجود در اتاق را تکمیل کند.

  • به طرح و بافت بدنه و پارچه مبلتان توجه کنید
  • بافت و طرح پارچه و بدنه مبل می‌تواند شما را در انتخاب ست مبل با فرش مورد نظرتان به خوبی راهنمایی کنید.
  • برای تعریف مبلمان  گروهی ، یک مدل فرش از فرشهای با رنگ و طرح خنثی دیوار به دیوار را پهن کنید.
  • مبل های ساده، میتوانید فرش یا موکت ساده انتخاب کنید.
  • برای مبل های ساده میتوانید از فرش های طرح دارهم استفاده کنید.

فرش ماشینی

یک فرش به شکل عجیب و غریب، مانند پوست حیوانات، باید طوری قرار بگیرد که در وسط مبل ها قرار داشته باشد. و لبه های ناهموار فرش به طور طبیعی در فضاهای باز روی زمین قرار گیرند.

می‌توانید از فرش ایرانی در دکوراسیون مدرن و امروزی نیز استفاده کنید و ترکیبی جذاب و متفاوت به وجود آوردید. و یا برعکس از فرش های مدرن برای مبلمان استیل استفاده کنید.

 

اصول ست کردن رنگ مبل با پرده

برای ست کردن مبل و پرده استفاده از ترکیب رنگ کوسن ها و یا انتخاب جنس و طرح پارچه ای هماهنگ با مبل و کوسن برای پرده به خصوص والان آن توصیه می‌شود.

اگر رنگ دیوار ها و سقف فضایتان سفید است برای از بین بردن حس کسالت و یکنواختی فضا برای پرده، کوسن ها و فرش اتاق تان از یک رنگ واحد و پر جلوه استفاده کنید .

رنگ های زرد و سفید برای پرده برای کسانی که عاشق نور خورشید و خانه آفتابی هستند بسیار مناسب است. زیرا نور خورشید را به خوبی به داخل خانه هدایت می کنند.

برای ایجاد فضای صمیمانه تردر دکوراسیون منزل ازپرده ها و فرش های طرح دار استفاده کنید. اگر پارچه پرده هایتان طرح دار است از یکی از رنگ های خنثی منزل تان برای رنگ پرده استفاده کنید. پرده خانه خود را با کوسن و مبلمان ست کنید و فرشی را انتخاب نمایید که از هارمونی رنگ های کل فضا تبعیت می‌کند.

ست کردن پرده و مبلمان

ست کردن فرش و مبل

در نهایت توجه داشته باشید که این موارد از یکدیگر جدا نیستند و بهتر است همه آن ها را باهم درنظر بگیرید. با سبک و سلیقه شخصی خودتان آن را انتخاب کنید و کنار هم قرار دهید تا بتوانید فرش و مبل متناسب و اتاق زیبا و چشم نوازی و مورد رضایت خود را داشته باشید.

مارا در شبکه های اجتماعی نیز دنبال کنید:

لینکدین
اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *