چوب مبل

چگونه رنگ چوب مبلمان مناسبی را انتخاب کنیم؟

رنگ چوب مبلمان

اگر کمی به وسایل و دکوراسیون داخلی منزل نگاه کنید، متوجه خواهید شد که اغلب آن‌ها از جمله مبلمان، کابینت‌ها، تزئینات داخلی، میزها و … از چوب ساخته شده‌اند. به همین دلیل آشنایی و شناخت کلی چوب‌ها می‌تواند برای داشتن دکوراسیونی زیبا و جذاب مفید واقع شود. چو‌ب‌ها در جنس و انواع مختلفی وجود دارند که هر کدام نیز رنگ‌های مختلف و متنوعی را دارا هستند. اما این گونه نیست که همواره از رنگ اصلی چوب استفاده کنید چرا که می‌توانید با استفاده از رنگ‌های مخصوص، آن‌ها را به رنگ دلخواه خود تبدیل کنید.

یکی از وسیله‌های که رنگ و نوع چوب در آن تاثیر زیادی دارد، مبلمان منزل می‌باشد. برخی از مبل‌ها مانند مبلمان سلطنتی و استیل، مبلمان چوبی، مبلمان راحتی و … که در آن‌ها قسمت زیادی از مبل را چوب تشکیل داده است، رنگ چوب‌ها از اهمیت زیادی برخوردار هستند. به دلیل اهمیت زیاد این موضوع، افراد در هنگام انتخاب رنگ چوب برای مبل‌های خود دچار سردرگمی می‌شوند. چوب مبلمان در انواع رنگ‌ها و طرح‌های متنوعی وجود داشته و افراد هیچ گونه محدودیتی در انتخاب رنگ ندارند. حتی برخی از چوب‌های زیبا وجود دارند که شما می‌توانید از رنگ و طرح اصلی چوب استفاده کنید.

انواع رنگ چوب مبلمان منزل

رنگ مبلمان نیز مانند سبک و طرحشان، از گذشته تاکنون دچار تغییرات زیادی شده است. در گذشته اغلب چوب‌های مبلمان به رنگ قهوه‌ای که نماد وقار و اصالت بوده استفاده می‌کردند. از طرفی تنها تنوع آ‌ن‌ها، در قهوه‌ای روشن و یا تیره بودنش نمایان بود. حتی امروزه نیز این رنگ بیشتر از سایر رنگ‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اما از طرفی با گذشت زمان و پیشرفت بشر در زمینه‌ی مد و طراحی، رنگ چوب مبلمان نیز دچار تغییرات اساسی شده و به جرات می‌توان گفت امروزه از تمامی رنگ‌ها در چوب مبلمان استفاده می‌شود. اما اگر بخواهیم رنگ‌های محبوب و پر استفاده در چوب مبلمان را بررسی کنیم، می‌توان به رنگ‌هایی از جمله سفید، شیری، کرم قهوه‌ای، انواع قهو‌ه‌ای تیره و روشن، طلایی، طوسی و … را نام برد.

رنگ چوب مبلمان

نکات مهم برای انتخاب رنگ چوب مبلمان

برای این که رنگ مناسبی را برای چوب مبل های خود انتخاب کنید، بهتر است که در ابتدا نوع چوب به کار رفته شده در مبل را به خوبی شناخته و به رنگ اصلی و ذاتی آن توجه کنید. اما به این نکته نیز توجه داشته باشید که امروزه اغلب چوب‌ها دارای طرح‌های مختلف و متنوع بوده و حتی می‌توانید از رنگ‌های اصلی آن‌ها نیز استفاده کنید.

اغلب افراد ترجیح می‌دهند که برای جلوگیری از خوردگی چوب مبل‌ها و یا گاهی اوقات برای ایجاد تنوع در دکوراسیون داخلی، رنگ چوب مبلمان خود را عوض کنند. چه در انتخاب اولیه رنگ چوب و چه در هنگام تغییر رنگ چوب برای تغییر دکوراسیون باید برای انتخاب بهترین رنگ به برخی نکات مهم توجه کافی داشته باشید. در ادامه سعی داریم به بررسی برخی از این نکات مهم بپردازیم.

رنگ چوب را متناسب با رنگ دکوراسیون داخلی انتخاب کنید

یکی از نکات مهم در انتخاب رنگ چوب مبلمان، توجه به رنگ پارچه‌ی مبل‌ها می‌باشد چرا که اولین چیزی که چوب باید با آن هماهنگ شود، خود مبل می‌باشد. برای اینکه بتوانید این هماهنگی را کامل کنید، بهتر است رنگ دیوار، پرده، فرش و در حالت کلی وسیله‌هایی که در اطراف مبلمان قرار دارند را با رنگ چوب مبلمان خود هماهنگ و ست کنید.

از رنگ‌های تضاد استفاده کنید

رنگ‌های تضاد اگر به خوبی انتخاب شده و در کنار یکدیگر به کار برده شوند، می‌توانند دکوراسیونی متفاوت ایجاد کنند. به عنوان مثال همانطور که گفتیم رنگ دیوار روی رنگ چوب مبلمان تاثیر مستقیمی دارد پس بهتر است اگر رنگ دیوارها و یا کاغذ دیواری‌های شما تیره است، از چوب‌هایی به رنگ روشن مانند شیری، سبز کم رنگ، قهوه‌ای روشن و … استفاده کنید. حتی می‌توانید برای مبلمان با پارچه‌های روشن و کم رنگ، از چوب‌هایی به رنگ قهوه‌ای تیره استفاده کنید. این تضاد رنگ‌ها باعث نمایان‌تر شدن هر دو قسمت از مبلمان می‌شود.

رنگ چوب مبلمان

از رنگ‌های ملایم و یا مونوکروم استفاده کنید

برای افرادی که به دنبال سادگی هستند، استفاده از رنگ‌های تضاد توصیه نمی‌شود چرا که این رنگ‌ها در دکوراسیون منزل خود نمایی می‌کنند. استفاده از رنگ‌هایی که طیف‌های نزدیک به هم داشته و کنتراست خوبی را ایجاد می‌کنند نیز برای این گونه افراد بهترین گزینه می‌باشند. اما توجه داشته باشید که انتخاب رنگ‌های مشابه یکدیگر کمی سخت بوده و نیازمند دقت و توجه زیادی است. به عنوان مثال برای مبلمانیی با پارچه‌هایی به رنگ روشن، از چوب‌های شیری رنگ و یا سفید رنگ استفاده کنید. این گونه رنگ‌ها باعث ایجاد فضایی آرامش بخش می‌شوند.

از بین رنگ‌های براق و مات بهترین آن‌ها را انتخاب کنید

در برخی موارد بعضی از چوب‌ها طرح‌ها و رنگ‌های منحصر به فردی دارند که به هیچ عنوان با رنگ کردن چوب به دست نمی‌آید. به همین دلیل برخی از افراد ترجیح می‌دهند به جای رنگ کردن چوب مبلمان، از رنگ‌های براق برای تغییر رنگ خود آن ها استفاده کنند. اینکه شما ترجیح می‌دهید رنگ چوب مبل‌هایتان براق باشد یا مات، در ابتدا بستگی به سلیقه‌ی شما داشته و سپس بیشتر مربوط به دکوراسیون داخلی منزل می‌باشد. پس سعی کنید متناسب با مبلمان و دکوراسیون  داخلی منزل خود از رنگ‌های مات و براق برای چوب مبل‌ها استفاده کنید.

رنگ‌های مکمل بهترین انتخاب برای چوب مبلمان

اغلب طراحان حرفه‌ای ترجیح می‌دهند برای رنگ چوب و پارچه مبل ها از رنگ‌های مکمل استفاده کنند. چرا که این نوع از رنگ‌ها علاوه بر این که به خوبی خودنمایی می‌کنند، برای افراد ساده پسند نیز مناسب هستند. به عنوان مثال می‌توانید چوب درخت کاج را با رنگ عسلی ترکیب کرده و پارچه‌ی مبلمان خود را نیز به رنگ سبز انتخاب کنید و یا رنگ خاکستری کمرنگ می‌تواند گزینه‌ی جذاب و خوبی برای هماهنگ شدن با چوب درخت کاج کم رنگ باشد.

 

♥ انواع مبل راحتی جدید در اینستاگرام مبل لونا ♥

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *