سوالات و ترفند ها

انواع پایه مبل

انواع پایه مبل

شناخت انواع پایه مبل

شاید پایه های مبل در نگاه اول بخش ساده و بی اهمیتی به نظر برسند؛ اما از آنجایی که نقش پشتیبان را دارند، یکی از مهم ترین بخش های آن هستند. آنها فضایی را بین بخش نشیمن مبلمان و کفپوش ایجاد می کنند.البته بسته به طراحی کلی مبلمان و بخش نشیمن آن، می توان پایه های آن را نیز به صورت سفارشی ساخت. در نتیجه، پایه های مبل را می توان با توجه به طیف گسترده ای از مواد و سبک های بسیار متنوع، از نظر بصری به شکل های متفاوتی تولید کرد.

انواع پایه مبل و کاربرد آنها

نقش پایه های کاناپه دقیقا همانند پایه های تخت خواب است و بین هر دو نوع پایه نیز چندین اتصال موازی وجود دارند. بعضی ها به این قطعات به عنوان فرصتی برای زیباتر کردن مبل نگاه می کنند و با انتخاب سبک های خاص، مبلمان شان را زیباتر می کنند. بعضی از افراد نیز رنگ پایه ها را با توجه به سبک و ظاهر اتاق نشیمن ست می کنند.

برای تغییر دکوراسیون منزل نیز می توان در این پایه ها تغییر ایجاد کرد. این کار بسیار ساده است.اصطلاح های پا و پایه های مبل در صنعت کاربرد زیادی دارند.در صنایع خرده فروشی و تولید مبل و کاناپه این اصطلاحات زیاد شنیده می شوند.

عمده فروشان و تعمیرکاران صنعت مبلمان نیز از این دو اصطلاح زیاد استفاده می کنند. نکته بعدی این است که نصب، تعویض و تعمیر پایه های مبلمان یکی از معدود زمینه هایی است که هر کسی می تواند با کمک دستورالعمل های DIY آن را انجام دهد.

یعنی هر موقع بخواهید دکوراسیون منزل تان را تغییر دهید یا پایه های کاناپه را جایگزین کنید، خودتان دست به کار شوید و با وجود تمام سختی هایی که دارد، این کار را انجام دهید.

می توان پایه ها را از چوب، فلز، ترکیبی از این دو یا کاملا فلزی و به همراه کاستور (کاستورها انواع پایه های چرخ دار ) خریداری کرد  .

انواع دیگری از پایه ها از چوب و بخش های فنجانی شکل و تاشو تشکیل شده اند.

پایه های کاملا فلزی نیز موجود هستند. پایه های کاملا فلزی را نیز می توان به صورت سفارشی و با قطعات فولاد ضد زنگ تهیه کرد. کاربرد این پایه ها در کاناپه با اقبال خوبی مواجه شده و بسیار متداول است.

پایه

نکات پایه ای

یکی از نکات حائز اهمیت این است که طراحی پایه ها با مواد مورد استفاده تغییر می کنند. پایداری این مواد یکی از موضوعاتی است که باید به آن توجه کنید.

امروزه پایداری مواد اولیه نقش مهمی در طراحی دارد و پایه های مبلمان نیز نقش مهمی در طراحی کلی آن دارند تولیدکنندگان و خرده فروشان باید از منابع پایدار و دوست دار محیط زیست استفاده کنند.

مسئله مهم این است که آیا یک خرده فروش ترجیح می دهد یک پایه ارزان قیمت و پر فروش را عرضه کند یا اینکه به لحاظ ملاحظات اخلاقی و زیست محیطی خود را مسئول پایداری محصولش می داند؟

با وجودی که پایه های ساخته شده از مواد بازیافتی نسبت به سایر پایه ها گران قیمت تر هستند، اما به تازگی برای مصرف کننده ارائه می شوند. طبعا مزیت کاربرد این پایه ها کاهش اثر کربن در روند تولید پایه مبلمان است.

انتخاب مواد به لحاظ پایداری، تناسب با بقیه قطعات کاناپه، تناسب با رنگ ها و پرداخت های مورد استفاده در مبلمان و هماهنگی با دکوراسیون اتاق مسئله بسیار مهمی است.

می‌توان پایه های مبلمان را با پرداختی براق، مات، لاک الکل خورده یا ظاهری خشن و روستایی انتخاب کرد. توجه به یک گزینه ساده و اضافه دیگر نیز خالی از لطف نیست. می‌توانید با توجه به تنوع گونه چوبی و رنگ های آن، گزینه مناسبی را انتخاب کنید. و مشخص کنید که دوست دارید پایه هایی را که می خرید، از قبل رنگ شده باشند یا خیر؟

پایه فلزی مبل

وقتی پایه فلزی انتخاب می کنید، نوع فلز و نوع پرداخت آن حائز اهمیت هستند. فلزات متنوع تر از چوب هستند و قیمتشان نیز کمی پایین تر از چوب است.

اگر محدودیت بودجه ندارید، پایه منتخب تان را با توجه به سبک مورد پسندتان سفارش دهید.موضوع دیگر، انتخاب بین دو سبک مدرن و سنتی است.

تفاوت های بین این دو نوع پایه بسیار زیاد است. بسیاری از مردم نیز به دنبال تعمیر مبلمان قدیمی خود هستند و پایه های مدرن و امروزی را جایگزین پایه های قدیمی می کنند.

این اتفاقات دست به دست هم می دهند و نتیجه آن نیز این می شود که سبک و سلیقه عمومی در انتخاب مبلمان تغییر می کند.در ابتدا به این موضوع فکر کنید که در چه نوع ملکی زندگی می کنید.

اگر در یک ملک اشرافی و قدیمی با سبک و دکور آن دوره زندگی می کنید، انتخاب پایه ای خاص برای مبلمان تان کار مهیج و جالبی به نظر می رسد.

نکته دیگری که باید به آن توجه کنید این است که به انتخاب سبک و نوع پایه مورد نظرتان به لحاظ کاربردی نیز توجه کنید.این موضوع تاثیر ویژه ای در ظاهر کلی مبلمان تان می گذارد.انتخاب پایه مبل روی نحوه کاربرد آن تاثیری صد در صدی دارد .

برای مثال، جا به جا کردن کاناپه ای که پایه های چرخ دار دارد، بسیار ساده است.

پایه مبل

کاربرد کاناپه

معمولا کاربرد این نوع کاناپه با در نظر گرفتن کفپوش چوبی اتاق نشیمن انتخاب مناسبی است و در بین مبل های قدیمی بسیار متداول است.معمولا پایه های چرخدار، چوبی هستند و چرخ ها در یک پوشش فلزی متصل به پایه قرار می گیرند. در قدیم این پایه ها ساده تر بودند امروزه می توانید چرخ های متناسب با سلیقه تان را انتخاب کرده و بخرید.

امروزه بیشتر از هر زمان دیگری نحوه کاربرد و سلیقه مصرف کننده نهایی بر روی انتخاب پایه های مبل اثر گذار هستند.برای کاناپه ای که مرتبا باید جابه جا شود، تعویض این قطعه می تواند مناسب باشد.

در فرایند نصب کاربرد پایه های مبلی، مواد سازنده آنها، مواد پرداخت کننده آنها و نحوه جایگزینی شان مباحثی هستند که می توان به طور مفصل راجع به آنها صحبت کرد.

شاید این مهم ترین دلیل برای افرادی است که به دنبال خرید پایه مناسب برای مبلمان و نصب آن هستند. جایگزینی پایه های مبلی جدید برای تعمیر یا تعویض مبلمان یا پایه های مبلی قدیمی، نقش مثبتی در بازسازی مبلمان ایفا می کند.

اگر این کار را خوب انجام دهید و پایه های متناسب با مبل خود را انتخاب کنید، این فرآیند و تصمیم، ارزان برایتان تمام می شود. اگر قرار است پایه ها را برای مبلمان قدیمی استفاده کنید تا آسیب نبیند، ابتدا مطمئن شوید که کف پایین مبل سالم است و می توانید پایه جدیدی را به آن متصل کنید.

نصب پایه ها

توجه داشته باشید که باید پایه های جدید را با دقت نصب کنید.اگر می خواهید پایه مبلی جدیدی را برای مبلمان یا کاناپه خود بخرید (فرقی نمی کند جنسش فلزی باشد یا چوبی یا هر ماده دیگری)، باید فرآیند نصب ساده ای را برایش انتخاب کنید.

بسته بندی پایه ها باید به همراه دستورالعمل های لازم برای نصب و پیچ فلزی رولپلاک یا پیچ آویز و اتصالات سرپیچی T شکل ارائه شود.

بسته بندی پایه مبل باید تمام لوازم جانبی اتصال استاندارد (که برای اتصال مناسب پایه به مبل لازم است) را داشته باشد. در مورد ابعاد پیچ های آویز نیز توجه داشته باشید که مهم نیست آنها را از فروشگاه های بزرگ می خرید یا به صورت آنلاین سفارش می دهید. نکته مهم این است که باید ابعاد مناسبی از پیچ آویز را انتخاب کنید.

در مورد پایه های مبلی اروپایی و انگلیسی، لوازم جانبی ای که همراه پایه در بسته بندی ارائه می شوند، بسیار مهم هستند. اگر پایه مبلی حاوی تکیه گاهی باشد که برای نگهداری و تحمل وزن مبل طراحی شده باشد. خیالتان راحت می شود که یک قطعه فلزی نوک تیز برای قرار گرفتن در پایه مبل تعبیه شده است. این مهم ترین طرح و روشی است که پایه مبل به کمک آن ثابت می شود. اتصال پیچی، متداول ترین و آسان ترین روش برای اتصال و جدا کردن پایه های مبل است.لازم به یادآوری است که در طرح های دیگری از مبلمان نیز از این روش برای اتصال و جدا کردن پایه های مبلی استفاده می شود.

 

انواع پایه مبل

معمولا اتصال قلاب ها به پایه پیچیده و سخت تر است. قلاب ها بیشتر در پایه های مبلمان فلزی کاربرد دارند. قلاب ها یا براکت ها با نام سری های صفحه ای و فلزی پایه های مبل نیز شناخته می شوند.صفحه بالایی پایه به کف مبلمان پرچ می شود.طراحی ها تنوع زیادی دارند؛ چراکه برای مثال، صفحات لولایی نیز از دیگر اتصالاتی هستند که در محل خود حرکت می کنند.

آلومنیوم مقاومت بسیار بالایی دارد و کاربرد آن برای ساخت قطعات ایمن است. بنابراین لولاها معمولا از آلومنیوم ساخته می شوند. پس از انتخاب پایه ها و بست ها نوبت به انتخاب مواد پرداخت کننده می رسد.یکی از مواد پرکاربرد و مناسب برای پرداخت پایه های مبلمان کروم است.نصب پایه های مبلمان با وجود تمام دشواری های آن، از جهاتی مزایایی نیز دارد.

پایه هایی به خوبی کار می کنند که با توجه به استحکام چوب و بخش های جذب فشار، نسبت به ساییدگی و گسیختگی دوام بیشتری داشته باشند. اگر وزن در مساحت بیشتری توزیع شود، مسلما فشار کمتری به کفپوش می آید و به این ترتیب، کفپوش کمتر نسبت به وزن مبلمان متاثر می‌شود.

همانطور که قبلا نیز اشاره شد، امروزه طرح این نوع پایه معمولا در مبلمانی که بسیاری از خرده فروشی ها عرضه می کنند، کمتر مشاهده می‌شود.

 

انواع پایه مبلمان

سخن آخر

در مجموع، هر چقدر هم که فکر کنید پایه‌ها بخش ساده و کم اهمیتی در مبلمان تان محسوب می شوند، واقعیت تغییری نمی کند. در حقیقت، پایه های مبلی مهم ترین قطعه در مبلمان هستند و در کاربرد و عملکرد مبلمان نقش مهمی دارند. پایه ها با توجه به طراحی خاص خود (مثلا پایه های چرخ دار)، در جا به جا کردن مبل به شما کمک می کنند.آنها نقش پشتیبان و تکیه گاه را در مبلمان ایفا می کنند.یک پایه مبلی مناسب با توجه به طراحی، جنس (چوبی یا فلزی بودن) و موارد دیگر بر ظرافت و زیبایی مبلمان تان می افزاید.

اگر قصد خرید مبلمان جدیدی را دارید، فقط به پارچه رومبلی آن توجه نکنید. بلکه تمام جزئیات ساخت آن را در نظر بگیرید. و از طراحی و عملکرد پایه های آن نیز اطمینان حاصل کنید.

شاید مبلمان زیبایی در یک گالری یا فروشگاه آنلاین چشم تان را بگیرد. ولی حتما به این موضوع توجه کنید که مبلمان منتخب شما  باید با توجه به نیازها طراحی شده و با دکوراسیون منزل شما نیز هارمونی داشته باشد.

به همین دلیل بهتر است که در ابتدا اطلاعات لازم را در مورد محصول مورد نیازتان یادداشت کنید. و سپس برای خرید آن اقدام نمایید همچنین، مطمئن شوید که مبلمانی که می‌خرید، الزامات مورد نیازتان را برآورده می کند و گزینه مناسبی برای شماست.

 

مبل لونا را در اینستاگرام دنبال کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *