سوالات و ترفند ها

ترفندهای نگهداری از مبلمان چرم

مبلمان چرم

مبلمان چرم جز مبلمان مدرن بوده و دارای ظاهری لوکس  و شیک می‌باشند. این نوع مبلمان برتری‌های زیادی نسبت به سایر مبل‌ها داشته و به همین دلیل افراد همواره بین انتخاب این نوع مبلمان و مبل پارچه‌ای تردید دارند. مبل‌های چرم بادوام بوده و در محیط‌های اداری نیز از آن‌ها استفاده می‌شود. اگر بتوانید به خوبی از مبل‌های چرم نگهداری کنید، طول عمر زیادی نسبت به بقیه مبلمان داشته و مدت زمان طولانی‌تری برای شما قابل استفاده خواهند بود.

این نوع مبلمان نگهداری آسان تری نسبت به بقیه داشته و در مقابل لکه‌های مختلف مقاوم هستند و به آسانی تمیز می‌شوند. برای این که که بتوانید از مبل‌های چرم خود به خوبی مراقبت کرده و باعث افزایش طول عمر آن‌ها شوید، باید با برخی از نکات مهم در رابطه با نگهداری از مبلمان آشنا شده و آن‌ها را رعایت کنید. برخی از مهم‌ترین نکات در رابطه با مراقبت از مبل‌های چرم عبارتند از:

تمیز کردن مبلمان چرم

یکی از نکات مهم در نگهداری و مراقبت از هر وسیله‌ای توجه به تمیزی آن می‌باشد. اغلب افراد مبلمان خود را در کنار پنجره قرار داده و به همین دلیل روزانه مقدار زیادی گرد و خاک مبلها را کثیف می‌کند. مبلمان چرم به خاطر شفاف و براق بودنشان کثیفی را خیلی زود نشان می‌دهند. و اگر به گردگیری روزانه‌ی آن‌ها توجه نکنید، باعث ایجاد لکه‌های کثیف روی مبل‌های خود خواهید شد. سعی کنید که حداقل یک بار در هفته با مواد مناسب مبلمان را گردگیری و تمیز کنید.

مبملمان چرم

 

مواد مناسب برای تمیز کردن مبلمان

برای گردگیری و تمیز کردن مبلمان چرم باید توجه کنید که از هر گونه ماده و وسیله‌ای که موجب خراش برداشتن و تغییر رنگ مبل می‌شود، خودداری کنید. برای گردگیری حتماً از یک دستمال و یا حوله‌ی نرم استفاده کرده و در صورت از بین نرفتن لکه‌ها می‌توانید دستمال را به آب و یا ماده‌ی تمیز کننده که به مبل آسیب نمی‌رساند لکه‌ها را پاک کنید.

تعمیر مبلمان چرم آسیب دیده

مبل‌های چرم در صورت  استفاده‌ی طولانی مدت و با نگهداری غیر اصولی از آن‌ها، دچار ترک و یا پارگی‌هایی می‌شوند. برای این که چرم‌های پاره شده یا خراش برداشته خود را تعمیر کنید حتماً از یک متخصص در حوزه چرم مشورت گرفته و با رعایت اصول و استفاده از مواد مخصوص، آن‌ها را تعمیر کنید.

مکان استفاده از مبلمان

در فضای اتاق مبل‌ها مکان مخصوص به خود را داشته و اغلب افراد مبلمان خود را در کنار پنجره قرار می‌دهند. اما توجه داشته باشید که مبل‌های چرم اگر زیر نور مستقیم آفتاب قرار گیرند، آسیب می‌بینند. و باعث خشک شدن چرم و ایجاد شکاف روی آن‌ها می‌شوند. از طرفی مبل‌های چرم به باد خیلی خنک کولر نیز حساس هستند. و نباید به طور مستقیم زیر سیستم‌های خنک کننده قرار گیرند.

مبلمان چرم

اگر تصمیم به خرید مبلمان چرم برای منزل خود گرفته‌اید. توصیه می‌کنیم که آن‌ها را به دور از تابش مستقیم آفتاب و سیستم‌های خنک کننده قرار دهید. در صورتی که فضای کوچکی دارید و مجبور به این کار هستید، حتماً به طور منظم از نرم کننده‌های مخصوص مبل‌های چرم استفاده کنید.

 

اشیا تیز را از مبل چرم دور نگهدارید

مبلمان چرم به سبب خاصیتی که پارچه‌های چرم دارند آسیب پذیر هستند. و با یک خراش کوچک ممکن است باعث ایجاد آسیب جدی به مبل شوند. اگر در خانه حیوان خانگی نگهداری می‌کنید باید بدانیدکه حیوان شما با ناخن‌هایش می‌تواند روی مبلمان خراش ایجاده و حتی موجب پارگی مبل‌ها شود. برای جلوگیری از این مشکل حیوان خود را به خوبی آموزش داده و یا از پدهای مخصوص برای روی مبل‌ها استفاده کنید.

 

از اسپری‌های مخصوص مبلمان چرم استفاده کنید

مبلمان چرم در طولانی مدت ممکن است دچار کم رنگی و یا خراش‌های سطحی ‌شوند. برای این که از این آسیب‌ها جلوگیری کرده و مبل‌های کهنه‌ی خود را نو کرده و براق کنید. می‌توانید از اسپری‌های جلا دهنده و براق کننده‌ی مخصوص مبلمان استفاده کنید. نکته‌ی حائز اهمیت این است که بدون مراجعه به دفترچه راهنما و یا مشورت با افراد متخصص از هر گونه اسپری و یا ماده دیگری استفاده نکنید. چرا که موجب آسیب جدی به مبلمان خود خواهید شد.

مبلمان چرم

چه کارهایی موجب آسیب به مبل چرم می‌شوند؟

برای مبلمان از چرم مختلفی استفاده می‌شود. که اغلب این چرم‌ها صنعتی بوده و طول عمر و دوام آن‌ها نیز مانند مبل‌های پارچه‌ای می‌باشد. اما با این وجود ،باز هم عمر طولانی‌تری نسبت به دیگر پارچه‌ها دارند. اگر مطالبی که گفته شد را به خوبی رعایت نکرده و سر خود عمل کنید. باعث زود خراب شدن مبلمان خود خواهید شد. برای نگهداری اصولی مبل‌های چرم خود از انجام موارد زیر بپرهیزید.

  • به هیچ عنوان اشیای سنگین را روی قسمت‌های چرمی مبل قرار ندهید.
  • از گذاشتن وسیله‌های حرارتی روی مبل‌های چرم خودداری کنید.
  • برای جلوگیری از کثیفی و لکه شدن مبل‌ها، هفته‌ای یک بار با دستمال مخصوص گردگیری کنید.
  • در هنگام شستشو و یا لکه بری از پارچه‌های نرم استفاده کنید.
  • با استفاده از جاروبرقی درزهای مبلمان را تمیز کنید.

کلام آخر

مبلمان چرم جزء مبل‌های مدرن بوده که از گذشته تا به امروز همواره مورد توجه افراد قرار می‌گیرد. مبل‌های چرم برخلاف دیگر مبلمان، نیاز به تمیز کاری‌های سخت ندارد. و اگر به طور منظم آنها را با دستمال‌های نرم گردگیری و تمیز کنید، مدت زمان طولانی تری عمر خواهند کرد.

توجه کنید که در صورت وقوع آسیب‌های جدی مانند پارگی، لکه‌های عمیق، از بین رفتن رنگ ظاهری و … خودسرانه اقدام به تعمیر آن‌ها نکنید. چراکه در صورت نداشتن اطلاعات کافی در مورد مبلمان چرم، موجب بدتر شدن شرایط خواهید شد. توصیه می‌کنیم که در این شرایط حتماً از متخصصان در این زمینه و یا مراکزی که مبلمان خود را از آنجا تهیه کرده‌اید، مشورت بگیرید.

 

مبل لونا را در اینستاگرام دنبال کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *