پارچه مبل

پارچه مبل و روش ‌های تشخیص کیفیت آن

تشخیص کیفیت پارچه مبلمان

انواع پارچه مبل و روش ‌های تشخیص کیفیت آن

تنوع زیادی که امروزه در بازار مبلمان و پارچه مبل وجود دارد، و این باعث می‌شود تا انتخاب نسبتاً دشوار به نظر برسد. مارک، کیفیت، قیمت یا سایر موارد در زمان خرید یا سفارش مبلمان یا پارچه مبلمان؛ کدام ویژگی برای شما مهم است؟ همه این‌ها معیارهای مهمی هستند. اما آنچه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است شناخت کیفیت پارچه مبل و تشخیص پارچه مبلمان است. پارچه مبل باکیفیت به این معنی است که پرز ندارد، چروک نمی‌شود، در برابر سایش مقاوم است و قابل شستشو است. در این مقاله ما نکاتی را در مورد پارچه مبل و روش‌های تشخیص کیفیت آن جمع‌آوری کرده‌ایم. با ما همراه باشید.

موارد زیر معمولاً هنگام خرید یا تعیین کیفیت پارچه مبلمان جستجو می‌شود:

 • تکنیک‌های تشخیص پارچه با کیفیت
 • خصوصیات پارچه های مبل با کیفیت بالا
 • مارک‌های پارچه مبل با کیفیت
 • چگونه پارچه با کیفیت را تشخیص دهیم؟
 • پارچه های مبل ترک
 • آیا پارچه های ترک دارای کیفیت هستند؟
 • قیمت پارچه مبل
 • تفاوت چرم طبیعی با چرم مصنوعی
 • نحوه تشخیص چرم طبیعی

تشخیص کیفیت پارچه مبلمان

 

چرا تشخیص کیفیت پارچه مبل اهمیت دارد؟

امروزه مبل به بخشی جدایی ناپذیر از هر دکوراسیون تبدیل شده است. در بیشتر خانه‌ها، مبلمان در مدل‌های متنوعی وجود دارد. به نظر می‌رسد یک انتخاب خوب از نظر طراحی، رنگ و کیفیت می‌تواند زیبایی دکوراسیون داخلی خانه را تکمیل کند.

پارچه مبل از چند جهت مهم است:

 • یکی از عوامل ماندگاری و دوام مبل، پارچه آن است.
 • ظاهر و زیبایی مبل به کیفیت، طرح و رنگ پارچه بستگی دارد.
 • باعث ایجاد هماهنگی در دکوراسیون منزل می‌شود.

 

اهمیت تراکم پارچه در کیفیت

یکی از نکات و ویژگی‌های مهمی که باعث می‌شود پارچه بافت اصلی خود را حفظ کند و در هنگام استفاده از مبل آسیب نبیند، تراکم پارچه است. اگر پارچه مبلمان تراکم مناسبی نداشته باشد، در هنگام استفاده یا هنگام حرکت و کشش و حتی هنگام قرار گرفتن در کنار اشیا تیز، خراشیده می‌شود و زیبایی و ظاهر آن‌ها به‌ تدریج کاهش می‌یابد.

پارچه مبل با کیفیت متراکم‌تر است، احتمال آسیب‌دیدگی آن کمتر و ماندگاری آن بیشتر است. البته باید توجه داشت که تراکم بیش از حد باعث سفتی زیاد پارچه نیز می‌شود. و این باعث می‌شود که هنگام استفاده از مبلمان راحتی کافی وجود نداشته باشد.

تشخیص کیفیت پارچه مبلمان

 

روش تشخیص پارچه مبلمان

 • یکی از راه‌های تعیین تراکم پارچه، بررسی آن در زیر نور و مقایسه آن با سایر پارچه ها است.
 • روش دیگر برای تشخیص تراکم لمس پارچه است. اگر پارچه مبل دارای پرز و خواب بود، مانند مخمل یا جیر با دست، خواب و پرز را حرکت دهید، سپس سعی کنید آن را مرتب و به حالت اولیه برگردانید. پارچه های بی کیفیت معمولاً به حالت اولیه خود بر نمی‌گردند.
 • پارچه های مبل که کیفیت بالاتری دارند، سنگین‌ترند.

 

اهمیت فرم پارچه در کیفیت

نکته مهمی که هنگام خرید پارچه مبلمان باید به آن توجه داشته باشید، این است که پارچه های کشسان و انعطاف پذیر هرگز گزینه مناسبی برای پارچه رومبلی نیستند. زیرا آن‌ها به راحتی فرم و شکل خود را از دست می‌دهند و به حالت اولیه خود برنخواهند گشت.

پارچه مبلی با کیفیت، پارچه‌ای است که تحت فشار به راحتی شکل خود را از دست نمی‌دهد. اگر پارچه مبل در اثر فشار مانند نشستن و بلند شدن تغییر شکل داده و به شکل اولیه خود برنگردد؛ و به اصطلاح کش آید، پارچه مناسب و با کیفیت نیست. این پارچه تغییر شکل داده و پس از چندین بار استفاده شکل خود را از دست می‌دهد. پلاستیک و کش داخل پارچه به تدریج از بین می‌رود و دیگر نمی‌تواند به حالت اولیه خود برگردد.

 

روش تشخیص فرم و انعطاف پارچه

اگر پارچه را فقط چند بار از چند جهت بکشید، متوجه می‌شوید که پارچه در دستان شما انعطاف پذیر و کش دار است.

 

اهمیت پرزها در کیفیت پارچه

هنگام خرید پارچه های پرز دار مانند مخمل، جیر و … به پرزها و کرک‌های پارچه توجه کنید. اگر چنین پارچه هایی از کیفیت خوبی برخوردار نباشند؛ در اثر سایش و استفاده، پرزهای آن‌ها به تدریج از بین می‌روند و به اصطلاح کچل می‌شوند. این باعث می‌شود پارچه جلوه‌ی خوبی نداشته باشد؛ و به مبل شما ظاهری غیر جذاب بدهد.

 

روش تشخیص کیفیت پرزها در پارچه مبل

برای تشخیص پارچه های کرکی و پرزدار بهتر است پارچه را با ناخن‌های خود امتحان کنید. اگر پرز برداشته شود، پارچه کیفیت مطلوبی ندارد. و شما باید در انتخاب خود تجدید نظر کنید.

تشخیص کیفیت پرزها در پارچه مبل

 

اهمیت نیروی اصطکاک در کیفیت پارچه

اصطکاک نیرویی است که هنگام مالش دو جسم بر روی یکدیگر ایجاد می‌شود. هنگام استفاده از مبلمان، این نیرو بین پارچه مبل و لباس افراد ایجاد می‌شود. نیروی اصطکاک می‌تواند باعث سایش شود و در نهایت با ایجاد گرما به پارچه مبلمان آسیب برساند. بنابراین هنگام خرید مطمئن شوید که اصطکاک بین دو مبلمان و پارچه لباس بسیار کم است.

 

اهمیت رنگ در کیفیت پارچه

یکی از مواردی که باعث می‌شود مبلمان در طولانی مدت کیفیت اصلی خود را از دست بدهد، شستشوی مداوم آن است. شستشوی منظم، علاوه بر تأثیری که در کاهش کیفیت پارچه مبلی دارد. با گذشت زمان می‌تواند زیبایی و ظاهر مبل را تحت الشعاع قرار دهد.

هنگام خرید مبلمان، سعی کنید پارچه مبلمان را با رنگ‌های چرک تاب انتخاب کنید. چرک تاب رنگی است که آلودگی و کثیفی روی آن کمتر دیده می‌شود. همچنین شما مجبور نیستید در کوتاه مدت مبلمان خود را بشویید. رنگ‌هایی مانند: سیاه، سبز، ماشی، خاکستری، فیلی و کاراملی از جمله رنگ‌های چرک تاب هستند. رنگ‌های بسیار روشن، برخلاف رنگ‌های چرک تاب، به سرعت کثیف می‌شوند.

 

رنگ پارچه مبلمان و دکوراسیون منزل

از طرف دیگر، شما نباید هماهنگی بین رنگ مبلمان و سایر وسایل و اجزای منزل و دکوراسیون داخلی را فراموش کنید. بنابراین توصیه می‌شود که انتخاب پارچه مبلمان و رنگ آن را به آخرین مرحله در خرید مبلمان منزل موکول کنید تا بتوانید به دکوراسیون داخلی منزل خود جلوه و هماهنگی خوبی بدهید.

در این میان، برخلاف تصور عموم، پارچه های تیره خیلی هم بد نیستند. و با چیدمان مناسب مبلمان، می‌توانید ظاهری شیک به خانه خود ببخشید. بهتر است از رنگ‌های خنثی در پارچه مبل استفاده کنید، تا بتوانید آن را با کوسن‌های رنگی و پرده‌ها هماهنگ کنید. و دکوراسیون داخلی خانه را با طراوت و زیبا جلوه دهید.

 

روش تشخیص چرم مصنوعی از طبیعی

چرم دو نوع دارد: مصنوعی و طبیعی. نوع طبیعی از کیفیت و دوام بسیار بیشتری نسبت به نوع مصنوعی برخوردار است. طبیعتاً قیمت چرم طبیعی بالاتر از چرم مصنوعی خواهد بود.

چرم مصنوعی

 • چرم مصنوعی از جنس PVC (پی‌وی‌سی) و یا  PU (پلی اورتان) و یک روکش ساخته می‌شوند.
 • چرم مصنوعی بوی پلاستیک یا فرآورده‌های نفتی می‌دهد.
 • در پشت چرم مصنوعی شبکه‌ای از نخ‌های به هم پیوسته وجود دارد.
 • چرم مصنوعی نرم نیست و شبیه شبکه‌‌های منظم به نظر می‌رسد.
 • سطح چرم مصنوعی به دلیل تولید توسط دستگاه، دارای الگوی تکراری است.

چرم طبیعی

 • چرم طبیعی بوی پوست می‌دهد، وقتی آن را به بینی نزدیک کنید، بوی آن را احساس خواهید کرد.
 • پشت چرم طبیعی دارای یک لایه کرکی یا پرز با دوام است.
 • چرم طبیعی نرم و یکدست است.
 • چرم طبیعی الگوی تکراری روی سطح خود ندارد.

 

نکات پایانی در تشخیص کیفیت پارچه رومبلی

 • اطمینان حاصل کنید که بافت پارچه به صورت یکپارچه و بدون درز باشد.
 • نور به راحتی از میان پارچه‌های متراکم عبور نمی‌کند.
 • پارچه های با کیفیت تحت فشار زیاد چروک نمی‌شوند.
 • در هنگام خرید به جای دوختن پارچه مبل دقت کنید. اگر جای سوزن دوخت بزرگ و قابل مشاهده بود، احتمال باز شدن دوخت بسیار زیاد است.

 

سخن آخر

در آخر، بسیار سپاسگزارم که مثل همیشه در کنار مبلمان لونا هستید؛ و مقاله چگونگی تشخیص کیفیت پارچه های مبل و تفاوت بین انواع مختلف چرم را تا پایان مطالعه کردید.

سایر مقالات ما را می‌توانید در قسمت دانشنامه بخوانید؛ و نظرات و تجربیات خود را با ما در بخش نظرات میان بگذارید.

 

مبل لونا را در اینستاگرام دنبال کنید

نوشته های مشابه

3 دیدگاه در “پارچه مبل و روش ‌های تشخیص کیفیت آن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *