دکوراسیون داخلی منزل

دکوراسیون کلاسیک ایرانی و اروپایی برای طراحی و چیدمان پذیرایی منزل

دکوراسیون کلاسیک ایرانی و اروپایی برای طراحی و چیدمان پذیرایی منزل

ما در این مقاله قصد داریم شما را با سبک دکوراسیون کلاسیک ایرانی و اروپایی برای طراحی و نحوه چیدمان پذیرایی منزل و مواردی از این دست آشنا کنیم.

امروزه علاوه بر طراحی نما و ساختمان، مبلمان‌ها و سایر اجزای دکوراسیون نیز در سبک کلاسیک طراحی می‌شوند. به طور مثال در مبلمان‌های سبک کلاسیک تقارن و توجه به تناسبات واقع گرایانه بسیار مهم است و به آن توجه ویژه می‌شود. همچنین در مبلمان‌ها سایر اجزای مبلمان و حکاکی‌ها و نقوش مبلمان نیز باید بسیار با یکدیگر هماهنگ باشند. امروزه اغلب افراد به سبک دکوراسیون مدرن و یا مینیمال روی آورده‌اند. ولی هنوز هم افراد بسیاری نیز وجود دارند که طرفدار این سبک از دکوراسیون می‌باشند. این امر به دلیل زیبایی و جلوه‌ای که سبک دکوراسیون کلاسیک دارد.

 

تفاوت دکوراسیون سنتی با دکوراسیون کلاسیک

اغلب افراد فکر می‌کنند که دکوراسیون کلاسیک همان دکوراسیون سنتی است. در حالی که می‌توان گفت دکوراسیون سبک سنتی برگرفته از فرهنگ‌ها و سنت‌های هر منطقه است. در دکوراسیون سنتی ایران از متکا یا پشتی با پارچه‌های ترمه و یا ظروف مینا کاری شده و قلم‌زنی شده برای دکوراتیو استفاده می‌شود. که امروزه این عناصر بسیار محبوب است. در معماری سنتی ایرانی نیز می‌توان به اروسی‌ها، تاقچه‌ها و ایوان منازل اشاره نمود.

تفاوت دکوراسیون سنتی با دکوراسیون کلاسیک

 

کلاسیک چیست؟

دکوراسیون سبک کلاسیک معنا و مفهوم کاملا متفاوتی نسبت به دکوراسیون سنتی دارد. کلاسیک در لغت نامه فرهنگ فارسی معین به معنی ” آنچه که به منزله نمونه و سرمشق بکار می‌رود ” است. یعنی آنچه که ارزش و ماندگاری بالایی دارد و اصیل است. می‌توان به عنوان مثال زمینه موسیقی‌ها و نواخت‌ها را نام برد؛ مانند: موسیقی بهتون و باخ که موسیقی کلاسیک اطلاق می‌شود. در حالی که موسیقی سنتی ایران شامل دستگاه‌های شور، همایون و غیره و یا موسیقی نواحی می‌باشد. از سوی دیگر در دانشنامه قدیمی ایتالیایی سبک کلاسیک را به عنوان مجموعه‌ای از مفاهیم نظری و هنجارهای عملی تعریف می‌کند. که وامدار اندیشه یونانیان و رومیان باستان است.

 

دکوراسیون کلاسیک چیست؟

کلاسیک به اثر هنری و یا محصولی که نمونه‌ی بسیار کامل از یک سبک خاص باشد، گفته می‌شود. بنابراین برای داشتن خانه‌ای با سبک کلاسیک باید موارد زیادی را رعایت نمود. به طور مثال توجه به طیف رنگی دکوراسیون که در سبک کلاسیک عمدتا از رنگ‌های گرم و در برخی موارد از رنگ‌های خنثی استفاده می‌شود. این سبک از دکوراسیون به ارزش لوازم و اثاثیه و تعادل و تقارن آنها توجه دارد.

در همه سبک‌های دکوراسیون کلاسیک ایرانی و اروپایی برای طراحی و چیدمان پذیرایی منزل، همه لوازم به صورت خیلی دقیق در کنار هم و با توجه به نکته کانونی و محل رفت آمد در کنار هم چیده می‌شوند. شاید به جرأت بتوان گفت که سبک دکوراسیون کلاسیک یکی از بهترین سبک‌ها می‌باشد. سبک دکوراسیون کلاسیک ایرانی و اروپایی با یاد آوری حال و هوای دوران گذشته در کنار حس آرامش، زیبایی و اصالت بی‌نظیری را به منزل ما می‌بخشد.

 

دکوراسیون سبک سنتی ایران

دکوراسیون سنتی ایرانی یعنی یک عمر هنر تمدن ایرانی و دنیایی از خلاقیت‌ها و شگفتی‌ها. در سبک دکوراسیون سنتی ایران بر خلاف سایر سبک‌های دکوراسیون که از رنگ‌های جیغ و تند و یا رنگ‌های خنثی و بی روح استفاده نمی‌شود.

آرایه‌های بکار رفته در دکوراسیون سنتی ایران شامل:

  • نقش نگارهایی مانند گل‌ها
  • طرح‌های اسلیمی و بته جقه در فرش‌ها و پارچه
  • رنگ‌های ملایم عناصر
  • دیوارهای ساده و بی آلایش
  • پنجره‌هایی به نام اروسی که به صورت مشبک و با شیشه‌های رنگارنگ

دکوراسیون سبک سنتی ایران نیز مانند هر سبک دکوراسیون دیگر نکات و جزئیات فراوانی دارد که باید به دقت بررسی شود.

دکوراسیون سبک سنتی ایران

 

ویژگی‌ها و مشخصه‌های اصلی سبک دکوراسیون کلاسیک ایرانی و اروپایی

در این بخش به مهمترین ویژگی‌های سبک کلاسیک در معماری داخلی و اصول ایجاد این سبک از دکوراسیون در پذیرایی منزل می‌پردازیم.

1) نظم

یکی از مهم‌ترین مشخصه‌های دکوراسیون سبک کلاسیک برای چیدمان پذیرایی منزل نظم است؛ که بر آن تاکید ویژه‌ای شده است. دکوراسیون کلاسیک به دور از هر گونه آشفتگی و بی‌نظمی است. این سبک با دارا بودن تزئینات و وسایل دکوراتیو فراوان، برای هر کدام فضا و جایگاه ویژه‌ای در نظر گرفته شده است. این امر باعث ایجاد نظم در محیط و دکوراسیون می‌گردد.

2) تقارن

ویژگی شاخص دیگر سبک دکوراسیون کلاسیک، تقارن است. وسایل دکوراتیو و تزئینات معمولاً به صورت جفت خریداری می‌شوند. و این وسایل به صورت قرینه در کنار یکدیگر و یا رو به روی هم قرار می‌گیرند. این امر باعث جذابیت و زیبایی خاصی در فضای پذیرایی منزل می‌شود.

3) رنگ

در سبک‌های دکوراسیون کلاسیک ایرانی و اروپایی به طور عمده از رنگ‌های گرم به ویژه رنگ‌هایی مانند: بژ، قهوه ای و کرم استفاده می‌شود. ولی در معدود موارد از رنگ‌های خنثی نیز استفاده می‌شود. در دکوراسیون کلاسیک رنگ‌های گرم و انرژی بخش در طیف رنگی مشابه به کار می‌روند؛ تا فضایی آرام و لذت بخش را به محیط القا نمایند.

علاوه بر این موارد از آن جایی که دکوراسیون کلاسیک جز دکوراسیون‎‌های فاخر است و به شکوه فضا تاکید می‌کند. از رنگ طلایی برای تکامل و تمرکز المان‌های خاص استفاده می‌شود. تا زیبایی و شکوه عناصر را در محیط به نمایش بگذارد.

دکوراسیون کلاسیک ایرانی و اروپایی برای طراحی و چیدمان پذیرایی منزل

 

استفاده از عنصر چوب در دکوراسیون کلاسیک ایرانی و اروپایی

عنصر چوب پر استفاده‌ترین متریال در دکوراسیون سبک کلاسیک ایرانی و اروپایی می‌باشد. که به طور عمده از چوب‌هایی مانند: راش، بلوط، گردو و غیره است. چوب در کلکسیون‌های چوبی و قفسه‌ها، میزهای کنسول و بقیه موارد استفاده می‌شود. استفاده از چوب به ویژه چوب‌های منبت کاری شده علاوه بر اینکه با خود رنگ و روی تاریخی می‌آورند، وقار، شکوه و اصالت بیشتری به فضا می‌بخشند.

 

مبلمان سبک کلاسیک

در دکوراسیون‌های سبک کلاسیک از مبلمان‌های استیل و یا کلاسیک با خطوط و انحناءهای ساده و درعین حال چشم نواز استفاده می‌شود. برای مبلمان از چوب‌های گرانبها، پارچه‌های مبلی گران قیمت و چرم طبیعی استفاده می‌شود. در کنار مبلمان از وسایل آنتیک و با اصالتی همچون فرش دستباف طبیعی، بشقاب‌های عتیقه، آباژورهای چوبی و یا برنزی و قفسه‌های چوبی استفاده می‌شود.

حال که معنا و مفهوم واژه کلاسیک و سبک دکوراسیون کلاسیک به طور کامل مشخص شد. می‌خواهیم به طور مفصل به خصوصیات مبلمان‌های مورد استفاده در دکوراسیون کلاسیک بپردازیم.

 

جنس مبلمان کلاسیک

در مبلمان‌های کلاسیک از کلاف و اسکلت چوبی که از بهترین و مرغوب‌ترین چوب‌ها است استفاده می‌شود؛ مانند: چوب‌های گردو، راش و روس. سپس از اسفنج‌هایی با دانسیته بالا استفاده می‌شود؛ تا در کنار حفظ اصالت، ماندگاری بالایی به مبلمان ببخشد. در کنار این موارد پارچه مبلمان نیز از اهمیت ویژه برخودار است. در مبلمان‌های کلاسیک به طور عمده از پارچه‌هایی مانند: مخمل، جیر، ساتن، ابریشم، چرم و یا پارچه‌های مرغوب دیگر استفاده می‌شود.

مدل‌های مبلمان کلاسیک مبل لونا که برای دکوراسیون کلاسیک مناسب بوده و از بهترین متریال‌ها ساخته شده است:

  • مبلمان کلاسیک مدل نسیم
  • مبلمان کلاسیک مدل سفیر
  • مبلمان کلاسیک مدل لئوا
  • مبلمان کلاسیک مدل هاوین
  • مبلمان کلاسیک مدل روناحی

 

تزیینات مبلمان متناسب با دکوراسیون کلاسیک

از ویژگی‌های دیگر مبلمان کلاسیک تزئینات آن است. مبلمان کلاسیک ممکن است تزئینات زیادی داشته باشد و یا کم آرایه باشد. این تزئینات در مبلمان کلاسیک شامل کنده کاری‌ها و منبت کاری‌ها در قسمت‌های چوبی مبلمان می‌باشد. منبت کاری‌های مبلمان دارای نقشمایه‌هایی همچون موتیو و یا طرح‌هایی ملهم از گیاهان با خطوط منحنی است؛ که جلوه ویژه‌ای به مبلمان می‌بخشد.

 

رنگ مبلمان کلاسیک

قسمت‌های چوبی مبلمان‌های کلاسیک معمولاً به رنگ قهوه ای، فندقی، طلایی و یا ونگه می‌باشد. همچنین قسمت‌های پارچه‌ای آن با توجه به سبک دکوراسیون به رنگ‌های گرم و لذت بخش، مزین شده است. البته کارخانه‌های تولیدی مبلمان، همچون مبلمان لونا امکان تغییر رنگ و یا جنس پارچه مبلمان را به مشتری می‌دهند. تا مشتری بتواند مطابق سلیقه خود و با آرامش خاطر انتخاب نماید.

 

سخن پایانی

هر دکوراسیون ویژگی‌ها و زیبایی‌های خاص خود را دارد. یکی از این ویژگی‌ها انتخاب مبلمان مناسب با سبک دکوراسیون است. ولی برخی مبل‌ها را می‌توان با انواع سبک‌های دکوراسیون از جمله دکوراسیون کلاسیک، دکوراسیون مدرن و غیره چیدمان کرد. مانند مبلمان چستر یا مبلمان نئوکلاسیک. شما می‌توانید از مبل های متنوع مبل لونا در بخش فروشگاهی دیدن فرمایید.

 

مبل لونا را در اینستاگرام دنبال کنید

1 دیدگاه در “دکوراسیون کلاسیک ایرانی و اروپایی برای طراحی و چیدمان پذیرایی منزل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *