سوالات و ترفند ها

چگونه می توان از یک مبل راحتی ناخوشایند خلاص شد؟

جیر جیر مبل

یک بدنه و چهارچوب محکم، نشان دهنده‌ی یک مبل با دوام است.چوب‌های نرم، مانند چوب درخت کاج ممکن است که ارزان قیمت باشند اما بعد از پنج سال امکان دارد تاب بردارند یا لق بشوند. رفع کردن جیر جیر مبل!!!!!!!

رفع کردن جیر جیر مبل و تقویت استحکام آن

چوب‌های محکم گران‌تر (چوب بلوط در کوره خشک شده، چوب درخت زبان گنجشک و چوب درخت راش)، بسیار بادوام‌تر هستند. از خرید مبلمان‌هایی که دارای بدنه‌های نئوپان (خرده چوب و خاک اره)، پلاستیک یا فلزی هستند، خودداری کنید. امکان دارد که این چهارچوب‌ها تاب بردارند یا ترک بخورند.

پایه‌های مبل باید جزئی از بدنه‌ی مبل باشند یا به وسیله‌ی پیچ یا میخ پرچی به بدنه متصل شده باشند نه اینکه به وسیله‌ی چسب مایع به چهارچوب مبل وصل شوند. پیشنهاد: برای اینکه از استحکام بدنه‌ی مبلمان اطلاع پیدا کنید قسمت جلوی مبل یا یکی از پایه‌های جلویی مبل را به اندازه‌ی 15 سانتی‌متر بالا ببرید. در این زمان باید پایه‌های دیگر که در جلوی مبل قرار دارند، بلند شوند و اگر هنوز زمین را لمس می‌کنند، چهارچوب مبلمان ضعیف است.

مبلمانی که اتصالات آن به وسیله ی یکی از موارد زیر انجام گرفته باشد، ساخت محکمی دارد: میخ پرچی چوبی، میخ پرچی چوبی دوبل، بلوک‌های کناری چوبی یا پیچ‌های فلزی و قلاب‌های فلزی. منگه‌ها و میخ‌ها می‌توانند به منظور تقویت استحکام مبل به کار برده شوند اما هرگز مبلمانی را که اتصالات آن تنها منگنه‌ها، میخ‌ها و چسب باشد را خریداری نکنید. پیشنهاد: از فروشنده بخواهید که اطلاعات کارخانه‌ای که بر روی اتصالات مبلمان نوشته شده است را به شما نشان دهد.

جیر جیر مبل

حالت ارتجاعی و فنر مانند مبلمان را چک کنید

بیشتر مبلمان‌ها دارای فنرهای سینوسی یا مار مانند هستند که بر روی سیم‌های مارمانندی نصب شده‌اند. این فنرها نقش نگهدارندگی خوبی دارند اما اگر فلز آن محکم و مقاوم نباشد در طول زمان ممکن است که ضعیف شوند و بر بدنه‌ی مبلمان فشار وارد کنند. در بعضی از مبلمان‌ها از فنرهای هشت راهه که با دست بسته می‌شود، استفاده می‌کنند. این فنرها راحت ولی گران قیمت هستند و بعضی از کارشناسان عقیده دارند که این نوع از فنرها از فنرهای مارپیچی بهتر نیستند. از روی روکش مبلمان، فنرها را لمس کنید. آنها باید نزدیک به هم و محکم باشند. مبل‌های بدون فنر که فقط با پارچه یا تور مشبک، محکم شده‌اند، راحت نبوده و سست و بی دوام هستند. پیشنهاد: محکم بر روی یک گوشه یا لبه‌ی بیرونی مبل، بنشینید. صدای جیر جیر کردن یا غژ غژ کردن مبل، نشان دهنده‌ی این است که فنرها در جای مناسب قرار نگرفته‌اند یا به چهار چوب مبل برخورد می‌کنند.

مواد پرکننده‌ی درون تشک‌ها را بررسی کنید

فوم پلیمرهای مصنوعی، ارزان قیمت بوده و پر کننده‌های مناسبی برای تشک‌ها هستند. اما انواع مواد متراکم‌تر، بسیار بادوام و سخت هستند؛ در حالی‌که مواد نرم و کم تراکم، در اثر استفاده‌ی زیاد زودتر از بین می‌روند. فوم‌هایی که حالت ارتجاعی زیاد دارند کمی گران‌تر اما راحت‌تر و با دوام‌تر هستند. فیبر پلی‌استر هم ارزان قیمت است اما به سرعت حالت خود را از دست داده و فشرده می‌شود. پرهای قو و اردک بسیار راحت و نرم هستند اما ممکن است حالت خود را از دست بدهد. پیشنهاد: دو انتخاب خوب به عنوان مواد پر‌کننده که هم راحت و هم ارزان قیمت هستند یکی استفاده از فوم ارتجاعی در لایه‌های زیرین و دیگری فوم معمولی که در پلی استر حلاجی شده پیچیده شده باشد، است.

راهکار برطرف کردن جیرجیر مبل

اگر موقع نشستن روی مبل صدای جیر و جیر آن بلند می‌شود، باید فکری به حال آن بکنید. بخش‌های فلزی مبلمان که پشت‌شان می‌خوابد عموما نیاز به روغن کاری دارد تا صدا ندهد. اما گاهی اوقات چهارچوب چوبی مبل هنگامی که روی سطوح دیگر آن کشیده می‌شود صدا می‌دهد. شما می‌توانید با استفاده از چند وسیله که در خانه‌ها هم وجود دارد، خود را از شر این صداهای آزار دهنده راحت کنید.

وسایل مورد نیاز:

  • چند آچار کوچک
  • پیچ گوشتی
  • اسپری روان کننده
  • فنر و گیره‌ی نو برای تعویض
  • یک تکه موم یا شمع مومی

مبل را برگردانید و قسمت زیرین آن را بالا بیاورید. اگر پوشش ضد گرد و خاک دارد آن را از سه طرف جدا کنید تا بتوانید به داخل مبل دسترسی داشته باشید. تمام پیچ و مهره‌های داخل مبل را سفت کنید. این پیچ و مهره در اثر نشستن روی مبلمان شل می شوند. مهره را بایک آچار نگه دارید و با آچار دیگر پیچ آن را سفت کنید.

کمی موم یا موم شمعی را به قسمتی از چوب که روی قسمت‌های دیگر کشیده می‌شود بزنید. کابینت‌سازها و نجارها این ماده را به ریل‌های چوبی کشو‌های کمد می‌مالند تا صدای آن کم‌تر شود.

یک روان‌کننده‌ی سیلیکون روی قسمت‌های متحرک در زیر مبل بزنید. روی گیره‌هایی که فنرهای زیگ زاگ را نگه می‌دارند روان کننده‌ی سیلیکون اسپری کنید تا صدا ندهند. فنرهای زیگ زاگ و گیره‌هایی را که خراب شده، از شکل عادی خارج شده یا در آمده عوض کنید.

مبل را برگردانید و روی آن بنشینید و ببینید باز هم صدای جیر جیر می دهد. تمامی مراحل بالا را تکرار کنید تا صدای جیر جیر کاملا برطرف شود. در صورت نیاز پوشش ضد گرد و خاک را در جای خود منگنه کنید.

جیر-جیر-مبلمان

نکاتی دیگر برای رفع کردن صدای جیر جیر مبلمان:

  • برای‌ رفع صدای جیر جیر مبلمان چرمی اول از همه باید کوسن‌های چرمی را بر دارید و کنار بگذارید. کمی پودر  بچه یا تالک روی کف دست خود بریزید. کف دو دست را به هم بمالید و بعد آن‌ها در قسمت زیر کوسن‌ها به هم بزنید.
  • قسمت‌های شل شده‌ی مبلمان با کیفیت را می‌توانید در هنگام تودوزی مجدد بر طرف کنید. به اتصالات شل شده چسب بزنید و با گیره‌ی آن‌ها را محکم نگه دارید تا چسب سفت شود.
  • اگر مبل نو خریده‌اید اما صدای جیر جیر می‌دهد، می‌توانید از ضمانت آن استفاده کنید. با فروشنده‌ای که مبل را از او خریده‌اید تماس بگیرید و از او بخواهید آن را تعمیر کند.
  • هنگام سفت کردن پیچ و مهره‌ها مراقب انگشتان خود باشید.
  • هنگام تعمیر مبل به بچه‌ها اجازه ندهید به آن نزدیک شوند.

 

انواع مبلمان منزل در اینستاگرام مبل لونا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *