دکوراسیون داخلی منزل

راهنمای خرید بهترین مبلمان اتاق کودک و نوجوان

مبلمان اتاق کودک و نوجوان

اتاق کودک و نوجوان از مهم‌ترین و حساس‌ترین قسمت های خانه‌های امروزی به شمار می‌رود که می‌بایست به طراحی و انتخاب اجزای تشکیل دهنده آن توجه ویژه‌ای داشت. شکل گیری روحیات و رفتارهای کودک به اتاق وی بستگی دارد. امروزه به دلیل تغییرات در سبک زندگی به‌ویژه در ایام کرونا، کودکان و نوجوانان اکثر اوقات خود را در اتاق هایشان می‌گذرانند. بنابراین اتاق آن‌ها میبایست محیط مناسبی برای خواب، تفریح، انجام فعالیت‌های ذهنی و…. باشد. عوامل زیادی در دکوراسیون اتاق کودک تاثیرگذار هستند ازجمله: تخت خواب، مبلمان، پرده ها، قفسه‌ها، رنگ دیوارها، فرش، فضای بازی و …

ما در این مقاله سعی داریم به نکات مهم در انتخاب مبلمان اتاق کودک و نوجوان بپردازیم.

راهنمای خرید بهترین مبلمان اتاق کودک و نوجوان

نکات مهم در خرید مبلمان اتاق کودک و نوجوان

اهمیت مبلمان امروزه بر کسی پوشیده نیست. همانطور که میدانیم سلامت و رشد فکری کودک ارتباط تنگاتنگی با اتاق کودک و اجزای تشکیل دهنده آن دارد. چالشی که مدام برای والدین وجود دارد این است که چگونه یک انتخاب درست و ایده ال در انتخاب مبلمان اتاق کودک و نوجوان خود داشته باشند. در ادامه چند اصل مهم جهت خرید مبلمان را برایتان شرح می‌دهیم.

 • امنیت مبلمان

اولویت اول مبلمان اتاق کودک و نوجوان، امنیت آن است چرا سلامتی کودک شما در گرو آن می‌باشد. بنابراین مبلمانی که انتخاب می‌کنید می‌بایست از استحکام و دوام بالایی برخوردار باشد. چراکه کودکان فعال وشاد با فعالیت های روزانه بسیار و وارد کردن فشار زیاد به مبلمان، طول عمر مبلمان را کم می‌کنند. مبلمان کودک شما نباید حالت لغزندگی داشته باشد، چراکه ممکن است کودک در هنگام بازی سر بخورد و دچار آسیب شود. از خرید مبلمان هایی با حاشیه و نوک های تیز اکیدا خودداری کنید تا کودک تان را از هرگونه آسیب احتمالی دور نگه دارید. مبلمان هایی با خطوط نرم، گوشه های گرد، حاشیه های صاف و صیقلی، انتخاب کاملا مناسب و  بی خطری برای فرزند شما هستند.

 • جنس پارچه مبلمان

اهمیت زیبایی و فانتزی بودن مبلمان بر کسی پوشیده نیست. اما در خصوص مبلمان کودک جنس پارچه مبلمان را در اولویت انتخاب های خود قرار دهید. کودکان و نوجوانان در طول روز فعالیت های زیادی انجام می‌دهند که به دنبال آن کثیفی را به همراه دارند که قابل کنترل نیز نمی‌باشد و نمیتوان آن را نادیده گرفت. بنابراین برای اینکه مبلمان کودک شما شکل و فرم خود را در مدت زمان طولانی حفظ کند، جنس بادوام و قابل شستشوی مبلمان ضروری می‌باشد.

خرید بهترین مبلمان اتاق کودک و نوجوان

 • رویه چرمی

مزیت اصلی این پارچه شستشوی راحت آن است که به راحتی می‌توانید لکه و هرگونه چربی را پاک کنید. اما در مقابل جنس چرم مستعد خط و خش است و اسباب بازی های نوک تیز و یا پنجه حیوانات خانگی به راحتی می‌توانند به آن آسیب وارد کنند.

 • رویه پارچه ای

این جنس از رویه در مقابل لکه و شستشو مقاوم نمی‌باشد. در صورت بروز لکه به راحتی پاک نمی‌شوند و حتی در برخی موارد شوینده های قوی نیز کارساز نیستند. در نتیجه درصورت انتخاب رویه پارچه ای از قابلیت تعویض رویه مبلمان اطمینان حاصل کنید تا درصورت بروز مشکل بتوانید آن را تعویض کنید.

 • رویه پشمی

استفاده از این مدل رویه گزینه مناسبی برای مبلمان کودک می‌باشد چرا که بسیار نرم و قابل شستشو می‌باشد. برای پاک کردن گردوغبار نیز می‌توان از جاروبرقی استفاده کرد.

 • رویه میکروفایبر

پارچه مناسب برا مبلمان کودک شما که در رده الیاف های مصنوعی می‌باشد. این پارچه در مقابل لکه و کثیفی مقاوم است و در صورت لک به راحتی تمیز می‌شود. این رویه در بافت های مختلف و تنوع رنگی بالا در بازار موجود می‌باشد.

 

 • رویه مخمل

رویه زیبا و فانتزی که در مبلمان های لوکس و استیل کاربرد دارد. مقاومت در برابر سایش و چروک شدن از مزایای اصلی آن است. از طرفی دیگر سریع لکه دار شده و به‌راحتی پاک نمی‌شود. مواد آلرژی زا نیز به‌راحتی جذب پارچه مخمل می‌شود. بنابراین نگهداری آن دشوار و مناسب مبلمان کودک نمی‌باشد.

 • رویه الفین

یک رویه ساخته شده از الیاف مصنوعی، بسیار رایج و مقرون به صرفه، دارای دوام و کیفیت قابل توجهی است. الفین در برابر لکه، سایش، رنگ پریدگی بسیار مقاوم بوده و یک رویه عالی برای مبلمان کودک و نوجوان محسوب می‌شود.

 • رنگ

مبلمانی که انتخاب می‌کنید می‌بایست با تم اتاق کودک شما هماهنگی داشته باشد. برای درک این پارامتر بهتر است روانشناسی رنگ ها را مطالعه فرمایید. این آگاهی باعث می‌شود که به روحیه و خلق و خوی فرزند خود متمرکز شوید و انتخاب شایسته ای داشته باشید. اجازه دهید کودک تان در انتخاب تم و رنگ اتاق و مبلمان سهیم باشد. رنگ ها در شکل گیری روحیه، ذهن و خلاقیت کودکان نقش بسزائی دارند. برای بالابردن انرژی کودک از رنگ های گرم همچون نارنجی و قرمز می‌توانید استفاده کنید. چنانچه قصد دارید محیط آرام تری را برای کودک تان فراهم کنید رنگ های سرد مانند سبز و آبی انتخاب مناسبی برای شما خواهند بود.

مبلمان اتاق کودک و نوجوان

 • فضای اتاق

پیش از خرید مبلمان به اندازه گیری اتاق و محل قرارگیری مبلمان بپردازید و براساس آن مبلمان مناسب را انتخاب کنید. اگر فضای شما به حد کافی بزرگ است محدوده انتخاب شما بزرگ است. اما در خرید مبلمان های با تعداد زیاد و بزرگ زیاده روی نکنید . چرا که محیط فعالیت و آزادی عمل کودک را کاهش می دهند. چنانچه فضای شما کوچک است می‌توانید مبلمان های تاشو خریداری کنید. از آنجاییکه کودکان و نوجوانان سریع رشد می‌کنند مبلمان های با سایز کمی بزرگتر انتخاب کنید تا برای چندین سال قابل استفاده باشند.

 • روحیه، سن، جنسیت کودک

طبق مطالعات روانشناسی شخصیت کودکان در 7 سال اول زندگی شکل می‌گیرد. اتاق کودک شما فضایی از خانه است که بیشترین استفاده را کودک شما خواهد برد. درنتیجه بهتر است بر طبق روحیه فرزندتان طراحی اتاق را انجام دهیدو حق انتخاب را از همان دوران کودکی به فرزندتان بیاموزید. برای سنین پایین تر، مبلمان های فانتزی و عروسکی برگرفته از طرح های کارتونی و کودکانه با تنوع بسیار بالایی در بازار موجود می‌باشد.

برای سنین نوجوانی مبلمان با سایز بزرگتر و طراحی بزرگانه مناسب است. چراکه فاصله سنی بین نوجوانی و جوانی زیاد نیست و در سال های متمادی میتوان از مبلمان های مناسب استفاده کرد. همینطور انتخاب مبلمان بهتر است متناسب با دختر یا پسر بودن کودک و نوجوان صورت بگیرد. لحاظ کردن این موارد در انتخاب مبلمان بسیار حائز اهمیت بوده و نباید نادیده گرفته شوند.

 • راحتی مبلمان

زیبایی، استحکام، ماندگاری مبلمان بسیار مهم است اما نباید فراموش کنیم راحتی مبلمان ارجحیت دارد. چراکه کودک شما در سنین حساس رشد قرار دارد و مبلمان راحت، رشد صحیح ستون فقرات کودک و نوجوان را در پی خواهد داشت. مبلمان ارگونومیک که راحتی را به دنبال دارد و از بروز مشکلات مفاصل و استخوان در آینده جلوگیری کند، انتخاب شایسته برای مبلمان اتاق کودک و نوجوان شما می‌باشد.

نتیجه گیری

اتاق کودک و اجزای تشکیل دهنده آن در شکل گیری تخیلات و رشد عقلی او تاثیر بسزائی دارد. والدین می‌بایست با واقف بودن بر این موضوع، دکوراسیون و طراحی اتاق کودک را اصولی انجام دهند. مبلمان اتاق کودک عامل مهمی در سلامت جسمی و راحتی کودک شما می‌باشد. که با انتخاب اصولی و به جا، راحتی و آسایش را به فرزندتان هدیه می‌کنید. ناگفته نماند که لحاظ کردن نظر و پسند کودک در انتخاب تم و مبلمان اتاق امری ضروری می‌باشد. نکات گفته شده در این مقاله شما را در انتخاب درست مبلمان برای اتاق کودک تان یاری می‌کند.

 

مبل لونا را در اینستاگرام همراهی کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *