مبل راحتی

مبلمان مدرن منزل چیست و چه کاربردی در دکوراسیون داخلی دارد؟

مبلمان مدرن

مبلمان مدرن به مبلمان تولید شده از اواخر قرن نوزدهم، تاکنون گفته می‌شود که تحت تأثیر مدرنیسم است. امروزه طراحی مبلمان مدرن از همان اصول معماری مدرن پیروی می‌کند. سادگی، خطوط صاف و عدم کاربرد تزئینات اضافی از عناصر مهم در این سبک هستند. اشکال مبلمان از بزرگ به کوچک تبدیل شده است و این تغییر را می‌توان ناشی از معرفی فن‌آوری جدید، تغییر در فلسفه و تأثیرات اصول معماری دانست.

ایده یک خانه و دفتر کار مدرن، تداعی مکانی روشن و دنج است که در آنجا افراد می‌توانند احساس آرامش و در عین حال برای انجام کارهای مهم خود انگیزه کافی داشته باشند. طراحی فضای داخلی مدرن و مبل مدرن بی اساس نیست و باید فاکتورهایی را برای مبلمان مدرن در نظر گرفت.

چه چیزی مبلمان مدرن در منزل را متفاوت کرده است؟ چرا بسیاری از افراد مبلمان مدرن در منزل را به سایر مبل‌ها ترجیح می‌دهند؟ در این مقاله به بررسی برجسته‌ترین ویژگی‌های مبلمان مدرن برای فضاهای مدرن خواهیم پرداخت.

در تولید مبلمان مدرن ازمواد و بافت طبیعی و فلزات استفاده می‌شود، همچنین کاربردی بودن، استفاده از خطوط صاف، اشکال هندسی و طراحی‌های ساده دیگر ویژگی های این مدل مبل است.

مبلمان مدرن

طبقه‌بندی مبلمان

جدا از شناسایی انواع مبلمان با توجه به سبک آن‌ها و دورانی که مد شده‌اند، مبلمان را می‌توان بر اساس هدف و مواد مورد استفاده برای ساخت آن‌ها نیز طبقه‌بندی کرد. این روش طبقه‌بندی بسیار ساده‌تر است و یکی از راه‌هایی است که خریداران مبل مدرن می‌توانند انتخاب‌های خود را محدود کنند. با این روش طبقه‌بندی، عملکرد یک مبلمان در مرکز قرار می‌گیرد.

به دلیل طراحی بی‌شمار مبلمان مدرن در منزل، طبقه‌بندی همه آن‌ها می‌تواند چالش‌برانگیز باشد. با این حال، اهداف مشترکی که مردم در مبلمان مدرن جستجو می‌کنند عبارت‌اند از: محل کار، ناهار خوری، استفاده در فضای باز، چیدمان در اتاق خواب یا استفاده در نشیمن برای استراحت.

برخی از مبلمان مدرن برای بیش از یک عملکرد طراحی شده‌اند. به عنوان مثال، یک کاناپه می‌تواند برای نشستن یا خوابیدن مورد استفاده قرار بگیرد. برخی از تولیدکنندگان مبلمان مدرن مجموعه کاملی از یک ست را به فروش می‌رسانند.

ویژگی طراحی مبلمان مدرن منزل

محبوبیت طراحی مبلمان مدرن بر اساس ایده‌های طراحان مدرن شکل گرفته است که با پیروی از ایده‌ها عملکرد هنرمندانه‌ای ایجاد کرده‌اند. مبلمان مدرن اصولا با موادی ساخته می‌شوند که فقط در دوران مدرن تولید شده‌اند مانند پلاستیک، فایبرگلاس و تخته سه لا ، همچنین از چوب، پارچه‌های طرح‌دار و فلزات صیقلی نیز در این مبلمان استفاده می‌شود. مبلمان مدرن دارای چندین ویژگی است که باعث محبوبیت آن‌ها در بسیاری از افراد شده است.

کاربرد مواد طبیعی

استفاده از مواد و بافت طبیعی یک ویژگی مبل مدرن محسوب می‌شود. استفاده از چوب برای مبلمان و سنگ طبیعی برای میزهای کنار مبلی می‌توانند روحیه‌ای سرزنده به فضای داخلی شما ببخشد. بیشتر مبلمان مدرن انواع مختلفی از مواد را در خود جای داده‌اند تا بهترین سطح راحتی را برای شما فراهم کنند.

مبلمان مدرن و کلاسیک

استفاده از فلزات در مبلمان مدرن منزل

اخیراً روند کار با فلزات در مبلمان رواج پیدا کرده است. استفاده از فلزات خاص مانند آلومینیوم، نیکل و فولاد ضد زنگ در طراحی مبلمان مدرن زیاد به چشم می‌خورد. این فلزات را می‌توان در طراحی مدرن وسایل روشنایی در طرح‌های مختلف نیز مشاهده کرد.

ترکیب فلز با پارچه در مبل مدرن به یکی از سبک‌های پرطرفدار تبدیل شده است. از آنجا که فلز ماهیتی سرد دارد، در کنار متریال گرم می‌تواند تعادل را در دکوراسیون داخلی به خوبی ایجاد کند. بیشترین و محبوب‌ترین رنگ فلزی که برای مبل مدرن در منزل  استفاده می‌شود، رنگ طلایی است که با پارچه‌های مخملی ترکیب مناسبی را ایجاد می‌کند.

 

اگر فلز تیره رنگ را انتخاب می‌کنید می‌توانید از پارچه‌های کتان و نخ برای روکش مبل استفاده کنید. در برخی از مبل‌های مدرن چوب به کار رفته است، ترکیب فلز و چوب باید متناسب باشد.

در کنار چوب‌های روشن، انتخاب فلزات مسی رنگ و طلایی رنگ می‌توانند انتخاب مناسبی باشند. فلز مبل را می‌توانید به دو صورت براق و مات انتخاب کنید. فلزات براق، چشم‌نواز هستند و به دلیل سطح صیقلی که دارند توجه بیشتری را به خود جلب می‌کنند و به سبک مدرن و معاصر نزدیک‌تر هستند، اما فلزات مات بیشتر تداعی‌کننده سبک‌های سنتی هستند.

مبلمان مدرن منزل

کاربردی بودن مبلمان مدرن

این ویژگی یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های مرتبط با مبلمان مدرن است. “فرم از عملکرد پیروی می‌کند”به این معنا است که مبلمان مدرن برای رسیدن به یک هدف خاص و برای برآورده کردن موفقیت آمیز آن هدف، طراحی شده است. یعنی هدف مقدم بر سبک است.

برخی از نمونه مبلمان مدرن که عملکرد آن‌ها مهم‌تر از شکل‌شان است، صندلی‌های اداری و صندلی‌های بلند برای نوزادان است. مبل مدرن را می‌توان برای فضای آشپزخانه، اتاق خواب، اتاق نشیمن، کتابخانه و سایر فضای های خانه طراحی کرد؛ آن‌ها می‌توانند در فضاهای کم بسیار مفید واقع شوند. کاناپه‌های بزرگ مدرن را برای اتاق نشیمن بزرگ یا مبل‌های 2 نفره مدرن را برای فضاهای کوچک‌تر انتخاب کنید.

خطوط صاف و شکل‌های هندسی

سبک مدرن با حداقل تزئینات، طراحی می‌شود. در این سبک بیشتر روی خطوط صاف، اشکال هندسی و زاویه تمرکز می‌شود. بنابراین، خطوط و لبه‌های صاف از اصلی‌ترین ویژگی‌های طراحی مبلمان مدرن هستند. مبل‌ها و صندلی‌هایی که دسته‌های چهارگوش دارند، یک عنصر قوی به فضا می‌بخشند.

توجه به این نکته مهم است که در سال‌های اخیر خطوط انحنا نیز، در سبک مدرن مورد استفاده قرار می‌گیرد که آن‌ها می‌توانند زیر مجموعه طراحی معاصر باشند. معاصر و مدرن دو سبکی هستند که معمولاً اشتباه می‌شوند.

سادگی؛ ویژگی بارز مبلمان مدرن

مبلمان مدرن از طراحی‌های ساده‌تری برخوردار هستند. در برخی از آن‌ها هنوز چند عنصر تزئینی دیده می‌شود اما نگاه کلی آن‌ها بیشتر به مینیمالیسم و سادگی متمایل است. سادگی مبلمان مدرن یکی از دلایلی است که علی رغم روندهای ایجاد شده در طرح‌های معاصر، محبوبیت آن‌ها را حفظ کرده است.

این ویژگی، ترکیب آن‌ها را با هر نوع طراحی داخلی آسان می‌کند و این موضوع باعث می‌شود که مبلمان مدرن برای کسانی که مرتباً فضاهای خود را از نو طراحی می‌کنند، بسیار کاربردی باشد.

علاوه‌بر این، مبلمان مدرن سادگی و ظرافت را با هم دارد. اگرچه آن‌ها بسیار تزئینی نیستند، اما ظرافت‌شان هنوز هم مورد توجه افراد قرار می‌گیرد، به خصوص برای افرادی که به طراحی‌های عجیب و غریب علاقه دارند.

تفاوت بین مبلمان معاصر و مبلمان مدرن

مبلمان معاصر از نظر مینیمالیسم و همچنین اشکال هندسی مشابه مبلمان مدرن است. اما طراحی معاصر ممکن است بعضی اوقات قانون‌ها را نقض کند.

مبلمان معاصر آن‌هایی هستند که از سبک‌های حال حاضر برخوردار هستند اما می‌توانند با تغییر روند، تغییر کنند. اما مبلمان مدرن دارای ویژگی‌های متمایزی هستند که آن‌ها را از سایر طرح‌ها برای همیشه متمایز می‌کند.

یکی دیگر از بزرگ‌ترین تفاوت‌های مبلمان مدرن و معاصر استفاده از خطوط است. مبلمان مدرن خطوط صاف را ترجیح می‌دهند، درحالیکه در مبلمان معاصر برخی از منحنی‌های بزرگ را شاهد هستید. انتخاب رنگ نیز بین این دو سبک متفاوت است.

اگر به مبلمانی با استفاده جسورانه از رنگ برخورد کنید، به احتمال زیاد این مبلمان به سبک معاصر است. سال‌هاست که با اصطلاح طراحی مینیمالیستی و ویژگی‌های یک طراحی ساده با رنگ‌های روشن آشنا هستید. اما امروزه طراحان از افزودن یک عنصر پررنگ به مبلمان مدرن ترسی ندارند.

سخن آخر:

اگرچه بسیاری از عناصر دیگر وجود دارند که باید برای ایجاد یک خانه یا دفتر مدرن در نظر گرفته شوند، اما قطعاً انتخاب مبلمان یکی از موارد مهم است که باید مورد توجه جدی قرار گیرد. به دلیل همه این ویژگی‌ها، درک اینکه چرا بسیاری از کسانی که مبلمان می‌خرند، طرح‌های مدرن را انتخاب می‌کنند، آسان است. استفاده از رنگ‌های خنثی برای مبلمان مدرن می‌تواند فضای خانه را آرامش‌بخش کند و تأثیر مثبتی داشته باشد.

اگر مبلمان مدرن را با پایه استیل انتخاب می‌کنید، بهتر است سایر لوازم از جمله صندلی‌های ناهارخوری، آینه و کنسول و ویترین را نیز با پایه‌های استیل نقره‌ای یا طلایی انتخاب کنید. مبلمان مدرن در منزل را می‌توانید متناسب با فضایی که دارید چیدمان کنید، گاهی تنها یک مبل دو نفره و یک مبل تک نفره می‌تواند به خوبی فضای شما را پوشش دهد، البته برای فضای کوچک می‌توانید از مبلمان مدرن طرح ال نیز انتخاب کنید.

 

انواع مبلمان مدرن در اینستاگرام مبل لونا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *