سوالات و ترفند ها

مبل استیل و تفاوت آن با مبل کلاسیک چیست؟

مبل استیل و تفاوت آن با مبل کلاسیک چیست؟

مبل های استیل نقش بسیار مهمی در دکوراسیون داخلی خانه های امروزی دارند. مسلماً مبلمان خانه اولین و مهم‌ترین موردی است که برای دکوراسیون داخلی یک خانه باید در نظر گرفت. بنابراین نحوه انتخاب کردن مبلمان و رعایت نکات چیدمان مبلمان در طراحی داخلی اهمیت بالایی دارد.

طراحان داخلی برای ایجاد سبک خاص و زیبا از انواع مبلمان‌، با انواع روش‌های چینش استفاده می‌کنند. طراحان دکوراسیون خانه، مبلمان را مرکز کانونی خانه در نظر می‌گیرند. بقیه اسباب منزل مانند تلویزیون، بوفه و… در اطراف مبلمان چیده می‌شوند تا نمایی خاص و زیبا در خانه ایجاد کنند.

مبل استیل چیست؟

مبل استیل چیست؟

مبل استیل  که مردم ایران آن را بیشتر با نام مبل سلطنتی می‌شناسند، از جمله مبلمان های خاص و زیبای ایران محسوب می‌شود که طرفداران بسیاری دارد. به همین دلیل قصد داریم به معرفی مبل استیل بپردازیم. با ما همراه باشید.

در زبان انگلیسی برای این نوع از مبلمان به دلیل ظاهر جذاب و خاص از واژه استایل استفاده می‌شود. واژه استایل در ایران و در زبان محاوره به استیل تبدیل شده و ایرانیان مبل سلطنتی را با همان نام مبل استیل نیز می‌شناسند. مبل استیل مبل مورد علاقه بسیاری از زیبایی پسندان می‌باشد.

اگر مایل به خرید این نوع مبل باشید، احتمالا اطلاع دارید که از مهمترین ویژگی‌های مبل استیل، منبت کاری ظریف آن است. منبت کاری به شکل بسیار ماهرانه و خاص روی مبل استیل اجرا می‌شود و مبل استیل معمولاً با همین ویژگی شناخته شده است.

 مبل استیل در دکوراسیون ایرانی جایگاه ویژه‌ای دارد. از این رو در خانه اکثر ایرانیان، مبلمان استیل به همراه فرش ایرانی دکوراسیون اصیلی را تشکیل می‌دهد.

مدل‌های مبل استیل تفاوت بسیاری با سایر سبک های مبلمان و مخصوصاً مبلمان راحتی و مدرن دارند. دلیل این تفاوت همان منبت کاری‌های ظریف و طراحی متفاوت آن‌ها می‌باشد که در سایر سبک‌های مبلمان کمتر به چشم می‌خورد.

تعریف مبل استیل

ویژگی های مبل استیل چیست؟

اینک پس از آشنایی با مبل استیل قصد داریم به شرح ویژگی های آن بپردازیم.

در کنار منبت کاری زیبای این نوع از مبلمان، می‌توان گفت که تقریباً تمام مدل های مبل استیل یا سلطنتی دارای تاج هستند. به همین علت ارتفاع این سبک از مبلمان نسبت به سایر سبک‌ها نسبتا بیشتر است.

ابعاد مبلمان استیل در مقایسه با مبلمان راحتی بزرگ‌تر می باشد و به همین علت شکوه خاص و ویژه ای به خانه های بزرگتر می‌بخشند. همچنین مبلهای استیل با ظاهر با شکوه و رسمی که دارند، بهترین انتخاب برای پذیرایی و مهمانی‌های رسمی می‌باشند.

ست مبل های استیل معمولا 9 نفره هستند و دارای دو صندلی میزبان می‌باشند. برای هر مدل از مبلمان استیل، ست میز غذاخوری آن هم به آسانی پیدا می شود. بی شک چیدمان ست مبلمان و میز ناهارخوری استیل، شکوه بسیاری به همراه خواهد داشت.

ویژگی های مبل استیل

مبل کلاسیک چه نوع مبلی است؟

مبلمان کلاسیک با ترکیبی از مبلمان استیل و راحتی، توانسته است جایگاه ویژه‌ای را در دکوراسیون ایرانی به خود اختصاص دهد.

شاید تصور بسیاری از مردم از واژه کلاسیک این باشد که این سبک از مبلمان قدیمی است، اما باید به این امر توجه کرد که مدل های کلاسیک ابدا قدیمی نیستند؛ بلکه این نوع از سبک مبلمان برگرفته از ریشه‌ هنرهای اصیل است. فرش ایرانی را می‌توان نمونه‌ بسیار مشخصی از قدیمی نبودن سبک کلاسیک دانست. مبل کلاسیک با طراحی سنتی و اصیل، علاوه بر زیبایی دارای شکوه و جلال خاصی است. این نوع از مبلمان به دلیل دارا بودن ریزه ‌کاری‌های بسیار ظریف و زیبا،‌ سبکی پرطرفدار بین ایرانیان است.

طراحان اولیه سبک مبلمان کلاسیک اروپاییان بوده‌اند؛ امروزه این سبک علاوه بر طرفداران زیادی که در کشورهای اروپایی مثل ایتالیا دارد، در کشورهای شرقی، خصوصاً خاورمیانه نیز محبوبیت بالایی دارد.

ویژگی های مبل کلاسیک

از شاخص‌ترین ویژگی‌های مبل کلاسیک، ظرافت و هنری است که در طراحی این سبک به کار رفته است. در این نوع از مبلمان از پشتی‌های بلند که تاج های حکاکی شده دارند در قسمت پشتی مبل استفاده می‌شود. نقوش زیبایی که روی چوب این نوع از مبلمان حکاکی شده است باعث زیبایی و جذابیت بسیاری شده است.

پارچه مورد استفاده در مبلمان کلاسیک باید با دکوراسیون منزل هماهنگی داشته باشد. همچنین استفاده از تشکچه‌هایی با پارچه‌های سنگین و مخملی از دیگر ویژگی‌های این سبک از مبلمان می‌باشد.

طرح‌ها و نقوشی که بر روی مبل کلاسیک حکاکی می‌شود و نیز استفاده از چوبی مستحکم و مقاوم در این نوع از مبلمان ضرورت دارد. در ساخت این نوع از مبلمان از چوب درختان گردو، چنار، راش و یا چوب مصنوعی استفاده می‌شود، که هم قابلیت حکاکی روی مبلمان را دارد و هم منجر به استحکام آن‌ها می‌شود.

شباهت های مبل کلاسیک و استیل چیست؟

مبلمان استیل و کلاسیک از سبک های کاربردی و بسیار پرطرفدار در دکوراسیون خانه‌های مدرن و شیک امروزی محسوب می‌شوند. شباهت‌های این دو سبک بسیاز نزدیک به هم است بطوریکه در نگاه اول برخی افراد متوجه تفاوت این دو سبک نمی‌شوند.

از جمله شباهت‌ها می‌توان به موارد زیر اشاده کرد:

  • چوب، متریال اصلی مورد استفاده در ساخت

قالب و فریم هر دوسبک از چوب ساخته می‌شود. از این رو از آن‌ها به عنوان مبلمان کاملا چوبی یاد می‌شود. به دلیل کنده کاری رو چوب در هر دو سبک سعی می‌شود از چوب های درجه یک با کیفیت عالی استفاده شود.

  • استفاده از نقش های منبت کاری شده

منبت کاری هنر اصیل و شناخته شده ایرانی است که جلوه، زیبایی و نقشه‌های برجسته این هنر در هر دو سبک مشهود است. با این تفاوت که میزان نقش‌ها در مبلمان استیل به دلیل اصل تشریفاتی بودن این مدل بیشتر می‌باشد. این نقش‌ها بیشتر در قسمت تاج، دسته و فریم مبلمان‌ها به عنوان تزئین به کاربرده می‌شوند.

  • پارچه های رومبلی مورد استفاده

پارچه های رومبلی مورد استفاده در هر دو سبک از طیف رنگی متنوع و همچنین جنس های نفیس و اصیل همچون ساتن، مخمل، ابریشم و… بصورت طرح‌دار و یا ساده استفاده می‌شود. به منظور استحکام و ماندگاری هر چه بیشتر مبلمان سعی می‌شود حدالامکان از پارچه های مرغوب و با کیفیت استفاده شود.

تفاوت های مبل کلاسیک و استیل چیست؟

هر دو سبک از سبک‌های محبوب ایرانی‌ها محسوب می‌شوند. مبلمان های استیل و کلاسیک شباهت‌های بسیاری دارند بطوریکه در نگاه برخی افراد هر دو در یک سبک قرار دارند. اما باید بگوییم با وجود شباهت های زیاد، تفاوت‌هایی بین دو سبک وجود دارد که در ادامه به بیان آن‌ها می‌پردازیم.

  • تفاوت در طراحی و ساخت

مبلمان های استیل در سبک دکوراسیون با پرستیژ بالا کاربرد بیشتری دارند. از این رو در ساخت آن، از طرح های لوکس و تاج‌دار با پایه‌ها و دسته‌های منبت کاری شده در طرح‌های مختلف استفاده می‌شود. اما در ساخت مبلمان‌های کلاسیک از طرح‌های نسبتا ساده استفاده می‌شود.

  • وزن و ارتفاع

به دلیل قالب بزرگتر مبلمان استیل نسبت به مبلمان کلاسیک، میزان چوب‌های استفاده شده در ساخت آن نیز بیشتر می‌باشد. تاج‌های منبت کاری شده در مبلمان استیل موجب شده این مدل ارتفاع بیشتری داشته باشد. بنابراین مبل استیل هم از لحاظ وزن و هم ارتفاع نسبت به سایر مدل‌ها برتری دارد.

  • تعداد واحدهای عرضه شده

مبلمان‌های استیل معمولاً در قالب 9 نفره بصورت یک کاناپه سه نفره، چهار مبل تک نفره و دو صندلی میزبان عرضه می‌شود. در حالیکه مبلمان کلاسیک بصورت 7 نفره در قالب یک کاناپه سه نفره و دو نفره به همراه دو مبل تک نفره ساخته می‌شود. از این رو برای محیط های کوچکتر توصیه می‌شود. شما می‌توانید به صورت سفارشی و در قالب دلخواه این مدل مبلمان‌ها را خریداری کنید.

  • حجم منبت کاری

هر دو سبک مبلمان هنر منبت کاری و کنده کاری را در دستور کار خود دارند. با این تفاوت که در مبلمان استیل به ویژه در قسمت تاج، به طور خاص و حجم بیشتر از این هنر استفاده شده است. در حالی که در مبلمان کلاسیک کنده کاری‌ها ساده‌تر و کمتر می‌باشد.

تفاوت مبل کلاسیک و استیل

کابردهای مبل کلاسیک و استیل چیست؟

مبل های کلاسیک به گونه‌ای طراحی شده‌اند که راحتی و آسایش را فراهم می‌سازند. از این رو برای فضاهای صمیمی، دوستانه و اتاق‌های نشیمن گزینه مناسب‌تری هستند. در حالیکه مبلمان های استیل (سلطنتی) برای محیط‌های اداری، تشریفاتی با چیدمانی اشرافی و تجملاتی گزینه ایده آلی هستند. همچنین به دلیل قالب بندی بزرگ، این مدل مبل‌ها در فضاهای بزرگ کارایی بیشتری دارند. بطوریکه با انتخاب یک دست مبل استیل به راحتی می‌توانید دکوراسیون مجلل و لوکس را در خانه خود برقرار کنید.

قیمت مبلمان های استیل و کلاسیک

متریال و مواد مصرفی در ساخت هر دو سبک تقریبا مشابه هم می‌باشد. بسته به سفارش مشتری از متریال با درجه‌های کیفی مختلف می‌توان استفاده کرد. اما در حالت کلی با در نظر گرفتن درجه کیفی یکسان برای هر دو سبک با قطعیت می‌توان گفت مبلمان استیل قیمت بیشتری خواهد داشت. دلیل بارز آن، قالب بندی بزرگتر مبلمان استیل و همینطور حجم زیاد منبت کاری در آن‌ها می‌باشد.

مبل کلاسیک بخریم یا استیل؟

یکی از دغدغه های اساسی مشتریان بازار مبل، انتخاب بین مبل استیل و کلاسیک می‌باشد. عوامل بسیاری در این انتخاب موثر می‌باشند. یکی از مهم‌ترین عوامل فضای مدنظر شما برای مبلمان است. اگر در خانه‌های آپارتمانی زندگی می‌کنید مبلمان کلاسیک به دلیل ظرافت خاص خود، انتخاب شایسته‌ای برای شما می‌باشد. اما برعکس اگر فضای داخلی شما نسبتا بزرگ و جادار می‌باشد، با گلچین کردن یک دست مبلمان استیل می‌توانید هر آنچه در ذهن دارید را پیاده سازی کنید. مورد بعدی سبک و دکوراسیون خانه شما می‌باشد. اگر خواهان سبکی مدرن، ساده، راحت و در عین حال شیک هستید، مبلمان کلاسیک را به شما پیشنهاد می‌کنیم. اما اگر می‌خواهید دکوراسیون منزلتان حالت رسمی، تشریفاتی، لوکس و مجلل به خود بگیرد مبلمان استیل بهترین گزینه می‌باشد.

مبل لونا را در اینستاگرام همراهی کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *