پارچه مبل

مزایا و معایب استفاده از مبل چرم

مبل چرم

تنوع در طرح، رنگ و سبک مبلمان از گذشته تاکنون به طرز چشمگیری افزایش پیدا کرده و همین امر نیز سبب سخت شدن انتخاب برای افراد شده است. تمامی مبل‌ها را میتوان با توجه به سبک، طرح و رنگ به انواع مختلفی تقسیم بندی کرد اما فقط بر اساس نوع رویه به دو قسمت پارچه‌ای و چرمی تقسیم بندی می‌‌شوند. مبلمانی که رویه‌ی آن‌ها از چرم است به مبل های چرم معروف بوده و بخش کاملاً متفاوتی از مبل‌ها به شمار می‌آیند که امروزه در سبک‌ها و طرح‌های مختلفی تولید می‌شوند.

مبلمان چرم

مبلمان چرم جز مبل‌های لوکس و لاکچری به شمار می‌آیند که علاوه بر منازل، در بسیاری از محیط‌های اداری نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند. این نوع از مبل‌ها تفاوت اصلی که با تمامی مبلمان دیگر دارند، رویه‌ی چرمی آن‌ها می‌باشد که می‌توانید گاهاً مزیت حساب شده و گاهاً نیز سبب مشکلات مختلفی شود. اغلب افراد در هنگام انتخاب مبلمان چرمی برای خانه‌ی خود تردید دارند چرا که هماهنگی آن با سایر وسیله‌ها کمی دشوار بوده و نیاز به دقت زیادی در طراحی دکوراسیون داخلی دارد.

همانطور که گفتیم مبل‌های چرم نیز مانند مبلمان پارچه‌ای در سبک‌ها و طرح‌های مختلفی وجود دارند که افراد می‌توانند بنابر سلیقه‌ی شخصی و دکوراسیون داخلی منزلشان، از هر کدام استفاده کنند. برخی از پرکاربردترین مبل‌های چرم عبارتند از:

 • مبل‌های چرم راحتی
 • مبل‌های چرم چستر
 • مبلمان چرم کلاسیک
 • مبلمان چرم مدرن
 • و …

علاوه بر موارد گفته شده، شما می‌توانید مبل‌های چرم خود را در رنگ‌های مختلف و هماهنگ با سایر وسیله‌ها انتخاب کنید. اما این نوع از مبل‌ها به دلیل خاص بودنشان دارای مزایا و معایب مختلفی هستند که آن‌ها را از سایر مبلمان متفاوت‌تر می‌کند. در ادامه به بررسی برخی از مزیت‌ها و معایب آن‌ها می‌پردازیم.

مزیت‌های مبلمان چرم

مزایای مبلمان چرم به قدری زیاد هستند که سبب شده‌اند این مبلمان از گذشته تاکنون قدیمی نشده و افراد همواره در هر مکانی از آن‌ها استفاده کنند. برخی از مزایای بارز این مبل‌ها عبارتند از:

مبل چرم

داشتن ظاهری زیبا و لوکس

مبلمان چرمی با ظاهر زیبایی که دارند، موجب افزایش اصالت و لوکس دیده شدن فضای خانه می‌شوند. رویه‌های چرمی اغلب در رنگ‌های مشکی و قهوه‌ای وجود داشته و بیشتر افراد این رنگ‌ها را ترجیح می‌دهند اما چرم را می‌توانید در انواع مختلف رنگ‌های تیره و روشن انتخاب کنید. اگر می‌خواهید اتاق کارتان در منزل و یا در اداره و شرکت لوکس و تجملاتی دیده شود، حتماً از مبلمان چرمی استفاده کنید. تاثیری که یک مبل چرمی قهوه‌ای چستر فیلد، روی تغییر دکوراسیون داخلی منزل دارد را، هیچ مبل دیگری نمی‌تواند داشته باشد.

با دوام و مقاوم بودن

پارچه‌های چرمی از گذشته به بادوامی و مقاوم بودن در مقابل آسیب‌های مختلف معروف هستند. این نوع از پارچه‌ها در دو نوع طبیعی و صنعتی وجود دارند. به دلیل اینکه چرم‌های طبیعی از پوست حیوانات درست می‌شود، امروزه افراد سعی می‌کنند که از نوع صنعتی ولی با کیفیت آن استفاده کنند. یکی از فاکتورهای مهم در انتخاب مبل، کیفیت و بادوام بودن آن می‌باشد که مبل‌های چرم را نیز می‌توان جز مبلمان با دوام دانست و از آن‌ها سالیان سال استفاده کرد.

پارچه‌های چرمی این مبل‌ها را طی فرآیندهای مختلف و با استفاده از دستگاه‌های مخصوص، در برابر ترک خوردن، افتادگی، پوسته شدن و … مقاوم می‌کنند و به همین دلیل مبلمان چرمی بیشتر از مبل‌های پارچه‌ای دوام می‌آوردند. علاوه بر آن، چرم ماده‌ای انعطاف پذیر و قوی بوده و در مقابل پارگی و سوراخ شدن نیز مقاوم می‌باشد.

شستشو و تمیز کاری آسان و راحت مبل چرم

یکی از مشکلاتی که افراد در منزل با آن روبرو هستند، نحو‌ه‌ی شستشوی مبل‌های منزل می‌باشد. مبلمان پارچه‌ای مانند کتان، مخمل، جر و … در هنگام کثیف شدن به سختی تمیز شده و در اغلب موارد لکه‌های قوی از روی آن‌ها پاک نمی‌شود. در مقابل، مبلمانی که رویه‌ی چرمی دارند را می‌توانید حتی روزانه گردگیری کرده و با هر بار کثیف شدن، به راحتی و با استفاده از مواد مخصوص و مناسب شستشو دهید.

معایب مبلمان چرم

در مقابل تمامی مزیت‌هایی که گفته شد، مبل‌های چرم برخی معایب و یا به عبارتی مشکلاتی دارند که البته قابل رفع بوده و با کمی دقت و توجه می‌توانید از این معایب دوری کرده و به راحتی مبلمان چرم مناسبی را خریداری کنید. برخی از معایب و مشکلات مبل‌های چرم عبارتند از:

 • عدم تنوع
 • عدم تشخیص کیفیت چرم
 • قیمت بالا
 • پارگی زود هنگام
 • نامناسب برای حیوانات خانگی
 • احتمال ساییده شدن در صورت تقلبی بودن چرمی

در ادامه به بررسی چند مورد از مشکلات مبلمان چرم می‌پردازیم.

مبل چرم

عدم داشتن تنوع

پارچه‌های چرمی تنها در چند طرح و مدل خاص وجود داشته و نسبت به رویه‌های پارچه‌ای تنوع بسیار کمی دارند. به عنوان مثال پارچه‌های کتان که اغلب در مبلمان کلاسیک از آن‌ها استفاده می‌کنند، طرح‌های متنوع و زیبای بسیاری دارند اما مبل‌های چرم اینگونه نیستند. همین دلیل باعث شده است که اغلب افراد تنها از مبل‌های چرمی قهوه‌ ای، مشکی ساده و یا لمسه‌ کاری شده استفاده کنند.

عدم تشخیص چرم اصل از تقلبی

همانطور که گفتیم چرم‌ها در دو نوع طبیعی و صنعتی وجود دارند که این روزا به دلیل حمایت از حقوق حیوانات و مقابله با کشتار آن‌ها به منظور استفاده از پوستشان برای تولید چرم، اغلب مبل‌ها از چرم مصنوعی تولید می‌شوند. در هنگام خرید مبل‌های چرم حتماً از شخصی که در این زمینه اطلاعات کافی دارد مشورت گرفته و جنس اصل را از تقلب تشخیص دهید تا بعداً دچار مشکل نشوید.

نامناسب برای افرادی که حیوانات خانگی دارند

برخی از افراد که حیوانات خانگی مانند سگ و گربه نگهداری می‌کنند، در انتخاب مبل‌های چرم دچار مشکل می‌شوند. چرا که این حیوانات با پنجه‌های خود سبب پارگی زود هنگام مبلمان شده و منجر به ایجاد هزینه‌های اضافی خواهند شد. مبل‌های چرم نیز به سبب خواصی که دارند، نسبت به مبل‌های پارچه‌ای زودتر دچار پارگی و خراش می‌شوند. پس به همین دلیل اگر مبلمان منزلتان چرمی است و به تازگی حیوان خانگی به سرپرستی گرفته‌اید، روی مبل‌های چرم خود را با پارچه و یا ملافه بپوشانید.

 

 مبل لونا را در پینترست هم دنبال کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *