سوالات و ترفند ها

نحوه تمیز کردن چوب مبلمان منزل

تمیز کردن چوب مبلمان

مبلمان نیز مانند هر وسیله‌ی دیگری در منزل، بعد از مدتی کیفیت اولیه‌ی خود را از دست داده و نیاز به تعمیر و یا تمیزکاری پیدا می‌کنند. علاوه بر آن، اغلب اوقات افراد مبلمان را در کنار پنجره‌ی پذیرایی قرار می‌دهند. به همین دلیل ممکن است گرد و خاک وارد شده از پنجره، موجب کثیفی مبل‌ ها شده و در طولانی مدت، به پارچه و چوب آن‌ها آسیب وارد کند. برای این که از این گونه مشکلات احتمالی جلوگیری کرده و موجب افزایش طول عمر مفید مبلمان خود شوید، باید همواره به فکر تمیز کردن مبل ها و نگهداری اصولی از آن‌ها باشید.

تمیز کردن مبلمان منزل

در حالت کلی اغلب مبلمان از دو بخش اصلی، قسمت پارچه‌ای و قسمت چوبی تشکیل شده‌اند. که شما می‌توانید همواره با استفاده از جاروبرقی و یا یک دستمال تمیز و اسپری مخصوص قسمت پارچه‌ای آن‌ها را تمیز و گردگیری کنید. اما تمیز کردن قسمت چوبی مبلمان همواره دشوارتر و حساس‌تر از قسمت پارچه‌ای می‌باشد. در مبل‌هایی مانند سلطنتی و کلاسیک که قسمت چوبی آن‌ها یعنی پایه‌ها و تاج، دارای منبت کاری و نقش و نگارهای زیادی است، تمیز کردنشان نیاز به زمان و استفاده از تکنیک‌هایی موثر دارد. دراینجا قصد داریم با بررسی این موضوع، تمیز کردن قسمت چوبی مبلمان را برای شما تبدیل به کاری راحت و آسان کنیم.

تمیز کردن چوب مبلمان منزل

اغلب مبلمان مانند کلاسیک، سلطنتی، راحتی و … از قسمت‌های چوبی تشکیل شده‌اند. استفاده از چوب در مبلمان علاوه بر اینکه باعث افزایش طول عمر آن‌ها می‌شود، جذابیت و زیبایی ظاهری مبلمان را نیز دو چندان می‌کند. اگر قسمت‌های چوبی مبل مانند مبلمان راحتی ساده بوده و در آن از هیچ گونه منبت کاری استفاده نشده باشد، به راحتی و در مدت زمان کمتری تمیز می‌شوند. اما در مبلمانی مانند کلاسیک که قسمت‌های چوبی سر تا سر منبت کاری شده‌اند، تمیزکاری کمی سخت و دشوار خواهد بود. تنها راه مقابله با این مشکل، داشتن اطلاعات کافی در مورد نحوه‌ی تمیز کاری و استفاده از موادی متناسب با جنس چوب می‌باشد.

تمیز کردن چوب مبلمان

مراحل تمیز کردن چوب مبلمان

برای اینکه بتوانید به خوبی از قسمت‌های چوبی مبلمان خود نگهداری کرده و همواره آن‌ها را تمیز نگهدارید، باید با روش‌های شستشو و تمیز کردن چوب مبلمان آشنا شوید. تمیز کردن چوب کار ساده‌ای نبوده و نیازمند مراحل مختلفی می‌باشد که باید هر مرحله نیز به آرامی و با دقت زیاد انجام گیرد.

مرحله اول: گردگیری

مبلمان به دلیل اینکه در فضای بزرگ و پر رفت و آمد منزل قرار می‌گیرند، همواره در معرض کثیفی قرار دارند. حتی اگر شما از رومبلی و یا دیگر وسایل محافظتی نیز استفاده کنید، باز هم گرد و غبار دست از سر مبلمان بر نمی‌دارند. پس بنابراین بهترین راه حل، گردگیری و تمیز کردن مداوم آن‌ها می‌باشد. چوب مبلمانی مانند سلطنتی به دلیل دارا بودن منبت کاری، در صورت کثیف شدن با گرد و غبار در طولانی مدت تبدیل به لکه‌های ماندگاری خواهند شد.

بهتر است که کار گردگیری را در بازه‌های زمانی کوتاه و با استفاده از دستمالی نرم مانند اسفنج و اسپری مخصوص چوب انجام دهید. توجه کنید که چوب برخی از مبلمان رنگ کاری شده‌اند. پس از استفاده‌ی اسپری‌های شیمیایی و قوی که موجب از بین رفتن رنگ مبل می‌شوند، خودداری کنید.

مرحله دوم: پاک کردن مواد چسبیده به چوب

در برخی موارد ممکن است علاوه بر گرد و غبار، وسیله‌هایی مانند آدامس، چسب و … به چوب مبل‌هایتان چسبیده باشند. در این گونه موارد به هیچ عنوان از چاقو و یا دیگر وسیله‌های تیز برای کندن و پاک کردن آن‌ها استفاده نکنید. اسپری‌های مخصوصی در بازار برای این گونه مشکلات وجود دارد. که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید و یا اگر به آن‌ها دسترسی نداشتید، می‌توانید از روغن و یا سرکه برای این کار بهره ببرید. برای این کار ابتدا روغن و یا سرکه را روی ماده‌ی چسبیده بریزید. سپس اجازه دهید تا کمی شل شود سپس به آرامی شروع به جدا کردن آن از روی چوب کنید.

تمیز کردن چوب مبلمان

 

مرحله سوم: تمیز کردن چوب مبل با مواد مخصوص و دستمال نرم

خانم‌ها در بیشتر مواقع به ویژه هنگام خانه تکانی، به گردگیری وسایل منزل قانع نبوده و همواره سعی بر شستشوی آن‌ها دارند. چوب مبلمان نیز اگر در طولانی مدت بطور کامل تمیز نشود، لکه‌های زیادی ایجاد می‌کند. به همین دلیل همواره سعی کنید که در بازه‌های زمانی طولانی مدت از شوینده‌های شیمیایی و یا ترکیبات خانگی برای شستشوی قسمت چوبی مبلمان خود استفاده کنید. اگر قصد استفاده از شوینده‌های بازاری و شیمیایی را دارید، حتما در هنگام خرید توجه کنید که متناسب با چوب مبلمان شما بوده و آسیبی به آن وارد نکنند.

همیشه لازم نیست که شوینده را از بازار تهیه کنید چرا که می‌توانید با موادی که در خانه دارید، پاک کننده‌های قوی درست کنید. در ادامه قصد داریم چند مورد از ترکیبات خانگی که می‌توانید با استفاده از آن‌ها مبلمان خود را تمیز کنید، بررسی کنیم.

سرکه سفید و روغن جوجوبا

سرکه به دلیل اینکه یک ماده‌ی ضد عفونی کننده و تمیز کننده‌ی قوی می‌باشد، می‌تواند به خوبی سطوح کثیف و روغنی را تمیز کند. ترکیب سرکه با روغن جوجوبا هیچ گونه آسیبی به چوب نمی‌رساند و روغن باعث براق شدن چوب نیز می‌شود.

تمیز کردن چوب مبلمان

ترکیب روغن زیتون با پرتقال

یکی دیگر از ترکیبات خانگی که می‌تواند قسمت چوبی مبلمان را به خوبی تمیز کرده و براق کند، ترکیب روغن زیتون با آب یا پوست رنده شده‌ی پرتقال می‌باشد. پرتقال به دلیل داشتن اسید سیتریک یک ضدعفونی و تمیز کننده‌ی قوی می‌باشد. برای استفاده از این ترکیب باید مقداری از عصار‌ه‌ی پرتقال را با یک فنجان روغن زیتون مخلوط کرده و به مدت 3 الی 4 روز نگهدارید. بعد از اینکه این دو ماده با یکدیگر ترکیب شدند، یک دستمال نرم و تمیز را به محلول آغشته کرده و چوب مبلمان را با آن تمیز کنید. حتی می‌توانید برای گردگیری نیز از این ترکیب خوش بو استفاده کنید.

روغن نارگیل و آبلیمو

خاصیت ضدعفونی کننده‌ی آبلیمو بر کسی پوشیده نمی‌باشد. آبلیمو می‌تواند کثیفی و گرد و غبار را از چوب پاک کرده و روغن نارگیل نیز باعث براق شدن آن می‌شود. برای استفاده از این ترکیب شما می‌توانید به اندازه‌ی یک فنجان آبلیمو را با مقداری روغن نارگیل مخلوط کرده و سپس با دستمالی مناسب مبلمان خود را تمیز کنید.

 

مبل لونا را در اینستاگرام دنبال کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *