سوالات و ترفند ها

چه مبلی بخریم که دیر از مد بیوفته؟

مبل

صنعت تولید مبلمان و طراحی آن‌ها جز زمینه‌هایی است که باید با گذشت زمان و پیشرفت طراحی و مد، تغییراتی اساسی نیز در تولید مبل‌ها رخ دهد. در ایران به دلیل عدم سرمایه گذاری زیاد و کاهش بودجه‌ی خرید مردم، تنوع زیادی در طرح و سبک‌های مختلف مبل‌ها وجود ندارد. از طرفی اغلب مردم به دلیل نداشتن اطلاعات کافی در زمینه طراحی دکوراسیون داخلی، ترجیح می‌دهند به جای استفاده از سبک‌ها و طرح‌های جدید و متفاوت، از همان سبک‌های رایج و قدیمی استفاده کنند. اما پس از مدتی برخی از طرح‌ها قدیمی شده و سبب ناخوشایند دیده شدن دکوراسیون داخلی می‌شوند. اگر قصد تعویض و یا خرید مبلمانی جدید ندارید، بهتر است که از مبل‌هایی که از مد نمی افتند، استفاده کنید.

کدام نوع از مبلمان قدیمی شده اند؟

مبلمان کلاسیک و سلطنتی که جز اولین مبلمان ساخته شده به دست بشر هستند، محبوبیت زیادی در بین مردم داشتند. با گذشت زمان این مبل‌ها با چوب‌های منبت کاری شده معروف شده و توانستند تا چند سال رهبر بازار مبلمان باشند. اما در چندین سال اخیر و با پیشرفت طراحی و مد، این مبل‌های قدیمی از مد افتادند. با وجود اینکه امروزه نیز مبلمان کلاسیک و سلطنتی در برخی از خانه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند، اما به جرات می‌توان گفت که 70 درصد مردم از مبل‌های امروزی و جدید استفاده می‌کنند. با این شرایط مبل‌های سلطنتی و کلاسیک که دارای منبت کاری‌های زیادی هستند، جز مبل‌های قدیمی به شمار می‌آیند.

چگونه مبلمانی انتخاب کنیم که از مد نیوفتند؟

برخی از افراد پس از مدتی استفاده از مبل‌ها خسته شده و سعی بر تعویض و خرید مبلمانی زیبا و جذاب دارند. اما امروزه به سبب شرایط اقتصادی نامساعد و کمبود توان خرید مردم، اغلب افراد نمی‌توانند پس از چند سال مبل‌های خود را تعویض کنند. به همین دلیل این گروه از افراد بهتر است از مبلمانی که پس از چند سال قدیمی نمی‌شوند، استفاده کنند. از طرفی می‌توانید با استفاده از روش‌ها و تکنیک‌های کاربردی بدون نیاز به تعویض مبلمان، آن‌ها را با سبک‌ها و طرح‌های جدید هم سو کنید.

مبل

برخی از مبل‌ها وجود دارند که اگر چند سال هم از روی کار آمدن آن‌ها گذشته باشد، باز هم در بین مردم محبوبیت خاص خود را داشته و طراحان نیز سعی می‌کنند که با کمی تغییرات، آن‌ها را همچنان روی مد نگهدارند. به عنوان مثال مبل‌های راحتی، چرمی، ال و … از جمله مبلمانی هستند در اغلب خانه‌ها وجود داشته و افراد زیادی از آن‌ها استفاده می‌کنند.

برای اینکه بتوانید مبلمانی انتخاب کنید که هیچوقت از مد نیوفتاده و قدیمی نشوند، باید در ابتدا سبک مناسب را انتخاب کرده و سپس با توجه به عواملی مانند نوع پارچه، نوع چوب، رنگ و … مبل‌هایی زیبا و همواره روی مد انتخاب کنید.

 

کدام مبل‌ها از مد نمی افتند؟

همانطور که گفتیم برخی از طرح‌ها و سبک‌های مبلمان وجود دارند که با وجود گذشت چندین سال از تولید آن‌ها، باز هم طرفدارن زیادی داشته و کارایی خاص خودشان را دارند که در ادامه به بررسی بیشتر آن‌ها می‌پردازیم.

مبلمان راحتی

مبل‌های راحتی از جمله سبک‌هایی هستند که در هر دوره‌ای جذابیت و محبویت خاصی دارند چرا که در ترکیب با مبلمان دیگر مانند مبل‌های چرم، چستر و … همواره طرح‌های جدیدی از آن تولید شده و هیچوقت از مد نمی‌افتند. این مبل‌ها به دلیل ویژگی‌هایی مانند کیفیت، راحتی، زیبایی و … در تمامی منازل و با اغلب سبک‌های دکوراسیون داخلی ست شده و محبوبیت خود در میان مردم را حفظ کرده اند.در مبل‌های راحتی می‌توانید با اضافه کردن صندلی و یا چند کوسن زیبا، تغییرات زیبا و اساسی ایجاد کرده و از تکراری شدن آن‌ها جلوگیری کنید.

مبلمان چرمی

چرم جز با کیفیترین پارچه‌ها بوده و خیلی دیر کهنه و خراب می‌شود به همین دلیل از گذشته‌های دور تا به امروز، هموراه روی مد بوده و افراد زیادی از آن‌ها استفاده می‌کنند. علاوه بر منازل، مبل‌های چرم برای محیط‌های اداری نیز مناسب بوده و به دلیل کیفیت و اصالتی که دارند از مد نمی افتند. مبل‌های چرم قهوه‌ای و مشکی جز پر استفاده‌ترین مبلمان چرم بوده و حتی می‌توان از صندلی‌های چرمی برای استراحت در منزل و یا محل کار نیز استفاده کرد.

مبل

مبل‌های چستر فیلد

چستر فیلدها نسبت به مبلمان راحتی و چرمی قدمت زیادی نداشته و از چند سال پیش تولید شده و به بازار آمده‌اند. مبلمان چستر از همان ابتدای روی کار آمدنشان، با استقبال خوبی روبرو شدند بطوریکه پس از مدتی طراحان آن‌ها را مبلمان راحتی و چرم ترکیب کرده و انواع مختلفی را بوجود آوردند. مبل چستر را می‌توانید برای تمامی منازل استفاده کرده و هیچ وقت هم از آن‌‌ها خسته نشوید.

رنگ مناسب مبل‌ها

اگر تصمیم به خرید مبلمانی دارید که هیچوقت قدیمی و خسته کننده نشوند، باید به رنگ آن‌ها توجه زیادی داشته باشید. به عنوان مثال رنگ‌هایی مانند زرد، قرمز، نارنجی و … جز رنگ‌هایی هستند که ممکن است پس از مدتی زننده و خسته کننده باشند. بهتر است که مبلمانی به رنگ‌های ملایم و خنثی انتخاب کنید تا بتوانید مدت زمان طولانی و بدون خسته شدن از آن‌ها استفاده کنید.

طرح و کیفیت پارچه مبل

یکی از عواملی که موجب قدیمی شدن مبل‌ها می‌شود، طرح و کیفیت پارچه می‌باشد. هنگامی که پارچه‌ی مبل کیفیت خوبی نداشته و آسیب ببیند، باعث قدیمی دیده شدن مبل می‌شود. علاوه بر آن طرح‌های شلوغ و بزرگ در گذشته برای مبلمان سلطنتی استفاده شده و امروزه نیز قدیمی شده‌اند. بهتر است که در انتخاب مبلمان به جنس و طرح پارچه توجه کرده و از پارچه‌هایی ساده و با طرح‌هایی ریز استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *