دکوراسیون داخلی منزل

چگونه چوب ام دی اف را رنگ کنیم؟

چگونه چوب ام دی اف را رنگ کنیم؟

چوب ام دی اف تخته فیبر با چگالی متوسط است. این محصول با خرد كردن ضایعات چوب به ذرات كوچكتر و سپس فشرده سازی این ذرات با استفاده از چسب، رزین و تحت فشار و گرما ساخته می‌شود. چوب ام دی اف به گونه ای ساخته شده است که باعث افزایش مقاومت آن در برابر آتش و نفوذ ناپذیری ام دی اف در برابر چوب های نرم می‌شود. البته MDF معایبی نیز دارد که مهمترین آنها جذب آب است. جذب آب توسط MDF باعث متورم شدن (یا اصطلاحاً باد کردن)، متلاشی شدن و ترک خوردن آن می‌شود.

ما در مبلمان لونا می‌خواهیم چوب ام دی اف را به شما معرفی کنیم. و به سوالاتی مانند: چگونه ام دی اف را رنگ کنیم؟ چگونه ام دی اف را تمیز کنیم؟ چگونه ام دی اف را ضد آب کنیم؟ چند نوع ام دی اف داریم؟ با ام دی اف باد شده چه باید کرد؟ چگونه ام دی اف را خم کنیم؟ MDF طلایی آنتیک چیست؟

ممکن است گاهی اوقات طرح و رنگ کابینت‌ها یا کمدها را دوست نداشته باشید یا تکراری باشد و بخواهید رنگ آنها را تغییر دهید. رنگ کاری کابینت‌های مراحل مختلفی دارند.

 

مرحله قبل از رنگ کردن و آماده سازی

1) چوب کابینت‌های ام دی اف را از نظر پوسته پوسته شدن یا آسیب دیدن رنگ‌های آن ارزیابی کنید.

2) تهیه تجهیزات نقاشی مانند: کاغذ، سنباده، غلطک‌های رنگ با عرض کم، پرایمر و رنگ

3) بتونه کاری لبه‌های ام دی اف

4) اتصالات کابینت را بردارید و آنها را جدا کنید
رنگ ام دی اف جدید

 

مرحله رنگ آمیزی

1) سنباده زدن: ابتدا چوب ام دی اف کابینت‌ها را با سنباده صاف کنید.

2) تمیز کردن: گرد و غبار کابینت‌ها را پس از سنباده زدن با پارچه نرم تمیز کنید.

3) پرایمر: مرحله بعدی پر كردن سطح چوب ام دی اف با پرایمر مایع و حلال‌هایی مانند Zinsser یا KILZ است.

4) رنگ: رنگ مورد نظر خود را در ظرف مخصوص رنگ بریزید، و آن را با غلطک صاف کنید. انواع مختلفی از رنگ وجود دارد مانند: رنگ گچ، رنگ اسپری، رنگ اکریلیک و رنگ لعاب پایه آب.

5) شروع به رنگ آمیزی: شروع به رنگ آمیزی کابینت‌های MDF با غلطک کنید. در مرحله اول سعی کنید تمام سطح چوب ام دی اف را بپوشانید و در مراحل بعدی با ظرافت و دقت بیشتری رنگ آمیزی را ادامه دهید.

6) خشک شدن رنگ : چند روز فرصت دهید تا رنگ مورد استفاده در کابینت خشک شود.

7) پرداخت و جلادهی ام دی اف : MDF  کابینت را با پلی اورتان، لاک، موم یا هر ماده مناسب دیگر جلا دهید. با این کار هم جلوه زیبایی به آن می‌دهید و همچنین از خراب شدن آن جلوگیری می‌کنید.

8) خشک شدن جلای کابینت: چند روز صبر کنید تا کابینت‌ها خشک شوند و سپس نصب آنها را شروع کنید.

بهترین ام دی اف ایرانی

 

چگونه MDF را تمیز کنیم؟

ام دی اف نقش مهمی در دکوراسیون منزل و زندگی روزمره دارد. و در بیشتر خانه‌های ایران از آن در وسایلی مانند کابینت، تخت، کمد و … استفاده شده است. بنابراین کابینت یا کمد کثیف ممکن است در دکوراسیون و زیبایی منزل شما تأثیر بگذارد. در مجله اینترنتی مبلمان لونا، ما می‌خواهیم آسان ترین روش تمیز کردن MDF بدون آسیب رساندن به آن را برای شما توضیح دهیم.

مرحله 1: ابتدا کابینت یا هر وسیله‌ای را که از چوب ام دی اف ساخته شده است را گردگیری کنید.

مرحله 2: آب ولرم را با مایع ظرفشویی مخلوط کنید. سطح ام دی اف را با محلول حاصل تمیز کنید. برای کابینت‌های سفید، از محلول آب و سرکه استفاده کنید تا هم تمیز شود و هم درخشنده شود.

مرحله 3: رطوبت سطح ام دی اف را با یک پارچه نخی و نرم خشک کنید.

 

چگونه ام دی اف را ضد آب کنیم؟

از ام دی اف بیشتر در کابینت استفاده می‌شود. بنابراین، ضد آب کردن کابینت‌ها برای حفظ نظافت و زیبایی و دوام کلی ضروری است. روش‌های مختلفی برای ضد آب بودن چوب ام دی اف وجود دارد. به عنوان مثال:

 • خرید ام دی اف ضد آب
 • استفاده از تکنولوژی نانو پلی اتیلن برای ضد آب سازی ام دی اف
 • استفاده از ژل و یا کرم ضد آب ام دی اف
 • استفاده از اسپری ضد آب

ام دی اف ضد آب

 

چند نوع ام دی اف داریم؟

چوب ام دی اف مانند هر محصول دیگری انواع مختلفی با ویژگی‌ها و کاربردهای مختلف دارد. در ادامه به اختصار به برخی از آنها اشاره خواهیم کرد.

 • ام دی اف نازک: کلاس این نوع ام دی اف از 1.8 میلی متر تا 6 میلی متر است. در دیوارپوش‌ها، کفپوش‌ها، سطوح پشتی کابینت‌ها و درب‌های چوبی استفاده می‌شود.
 • ام دی اف ضخیم: کلاس آن 30 یا 45 تا 60 میلی متر است. و در ساخت رویه‌های نقش برجسته استفاده می‌شود.
 • ام دی اف فرمالدئید کم: حداکثر میزان انتشار فرمالدئید آنها 9 میلی گرم در 100 گرم است که تأثیر زیادی در کاهش خوردگی فلز دارد. و در صنعت مبلمان و دکوراسیون داخلی کاربردهای زیادی دارد.
 • ام دی اف مقاوم در برابر رطوبت: این نوع چوب MDF مقاومت بالایی در برابر رطوبت دارد. بیشتر این ام دی اف ها در پله‌ها، درهای حمام و کابینت‌ها استفاده می‌شوند.
 • ام دی اف مقاوم در برابر حشرات و قارچ‌ها: این نوع ام دی اف حاوی مواد مقاوم در برابر حشرات و قارچ‌ها است. و در کفپوش لمینت استفاده می‌شود.

 

با ام دی اف باد کرده چه کنیم؟

اگر کابینت‌ها و به طور کلی MDF در معرض آب قرار بگیرند، پوسته پوسته می‌شود یا اصطلاحاً باد می‌کند.

1) در مرحله اول قسمت مورد نظر مانند درب کابینت را جدا کنید.

2) قسمت باد شده کابینت را با سنباده دستی یا برقی سمباده بزنید.

3) گرد و غبار سنباده را تمیز کنید.

4) قسمتهای ناهموار را با بتونه پر کنید.

5) گچ کاری را ادامه دهید تا سطح ام دی اف کاملا صاف و یکدست شود.

6) چند ساعت صبر کنید تا بتونه‌ها خشک شوند.

7) سطح بتونه را با کاغذ سنباده صاف کنید.

8) MDF را با رنگ دلخواه رنگ کنید.

9) در آخر، آن را در محیطی دور از گرد و غبار قرار دهید تا خشک شود.

 

چگونه ام دی اف را خم کنیم؟

اگر قصد ساختن سازه ام دی اف منحنی شکل را داشته باشید. ما در این قسمت شما را با نحوه خم کردن ام دی اف بدون نیاز به تجهیزات خاص آشنا می‌کنیم.

 • قدم اول: قسمتی از ام دی اف که قصد دارید خم کنید را مشخص کرده و خطوطی به فاصله 1.3 سانتیمتر رسم کنید و سپس با استفاده از یک اره و بدون آسیب وارد کردن به ام دی اف یک شیاه به عمق چند میلیمتر بزنید.
 • قدم دوم: دو سر چوب ام دی اف مورد نظر خود را بگیرید و با فشاری آرام انحنای مورد نظر خود را ایجاد کنید.
 • قدم سوم: ام دی اف خم شده را بر روی قالب قرار دهید و با میخ‌های کوچک یا پیچ آن را محکم کنید.
 • قدم آخر: فضای خالی بین شیارها را با چسب و خاک اره بپوشانید و آن را پرکنید، سپس صبر کنید تا کاملا خشک شود.

 

چوب ام دی اف آنتیک طلایی چیست؟

ام دی اف آنتیک طلایی یکی از انواع مرغوب چوب‌های ام دی اف است. آنتیک طلایی در دو نوع ملامینه، طرح برجسته و مات تولید می‌گردد. این چوب ام دی اف عموما دای طرح چوب است و در کابینت‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

سخن پایانی

امیدواریم این مقاله بتواند اطلاعات و آموزش خوبی در مورد چوب ام دی اف و نحوه تعمیر آن به شما ارائه دهد. MDF مانند هر چیز دیگری نیاز به مراقبت و نگهداری دارد. برای ماندگاری و دوام محصولات ساخته شده از MDF سعی کنید آنها را از تماس مستقیم با آب دور نگه دارید.

کارخانه مبلمان لونا با نامی معتبر در صنعت مبلمان افتخار دارد وب سایت خود را برای ارائه محصولات خود مانند: مبلمان چستر، مبلمان راحتی و مبلمان کلاسیک و نیمه کلاسیک در اینترنت راه اندازی کند. هموطنان گرامی در سراسر ایران و با کمترین قیمت ممکن و مستقیماً از تولید کننده می‌توانند مبلمان مورد نظر خود را خریداری کرده و با ایمن‌ترین بسته بندی درب منزل تحویل بگیرند.

محصولات تولیدی مبلمان لونا از بهترین متریال‌های ایرانی و خارجی و با بالاترین کیفیت ممکن می‌باشد. محصولات مبلمان لونا دارای ضمانت 18 ماهه و خدمات پس از فروش 36 ماهه می‌باشد تا شما بتوانید با اطمینان خاطر مبلمان انتخابی را تهیه نمایید.

 

مبل لونا را در اینستاگرام دنبال کنید

4 دیدگاه در “چگونه چوب ام دی اف را رنگ کنیم؟

 1. منیژه پور مهمان گفت:

  واقعا با رنگ کردن ام دی اف میشه دکوراسیون خونتون و کامل تغییر بدید. همین 6 ماه پیش یه کابینت سازی به اسم خیام چوب دادم تمام کابینت ها رو رنگ کردن واقعا عالی شده. ایکاش می تونستم عکساشو اینجا براتون بفرستم. ممنون از بابت مطلب بسیار خوبتون

  1. مدیر گفت:

   خیلی خوشحالیم که کابینت‌هاتون خوشرنگ شدن و از این مقاله خوشتون اومده.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *