سوالات و ترفند ها

چگونه تخت خواب مناسب انتخاب کنیم؟

.ووقتی حرف از خواب راحت می‌شود، اولین چیزی که به فکر می‌رسد داشتن تخت خواب راحت است. بودن در محیطی که بتوان در آن به خوبی استراحت کرد و اوقات خوشی را داشت، نه تنها در رسیدن به یک خواب خوب، بلکه به ایجاد احساس شادی و سرحال بودنمان در طول روز کمک می‌کند.

همانطور که گفتیم داشتن تخت خوابی مناسب اولین قدم برای داشتن یک خواب راحت می‌باشد. اما اینکه چه نوع تخت خوابی مناسب بوده و چگونه می‌توانید آن را با دکوراسیون اتاق هماهنگ کنید جای بحث و تامل دارد. تخت خواب‌ها در انواع مختلفی از نظر سبک، طرح، رنگ، ابعاد و … تولید می‌شوند که هر شخص بنابر سلیقه و نیاز خود می‌تواند تخت مناسب خود را تهیه و از آن استفاده کند.

اهمیت انتخاب درست تخت خواب

تخت خواب ها جز وسیله‌هایی هستند که بسیار متنوع بوده و پیدا کردن تخت خوابی مناسب، بستگی به میزان فضای خالی اتاق و سلیقه‌ی شما دارد. قبل از اینکه اقدام به خرید آن کنید باید تمامی عوامل را سنجیده و سپس بهترین نوع را انتخاب کنید. چرا که به عنوان مثال اگر به متراژ اتاق خواب خود توجه نکنید، ممکن است تخت خوابی را انتخاب کنید که کل فضای اتاق را اشغال کرده و شما جایی برای قرار دادن دیگر وسیله‌ها پیدا نکنید. و یا اگر شکل، طرح، رنگ و … آن را نتوانید با دیگر وسایل هماهنگ کنید، بعد از مدتی نسبت به آن حس بدی پیدا کرده و از چشم‌تان می‌افتد. پس در انتخاب تخت خواب خود حساسیت زیادی به خرج دهید تا با اینگونه مشکلات مواجه نشوید.

چگونه تخت خوابی مناسب انتخاب کنیم؟

همه‌ی افراد در سنین مختلف نیاز به تخت خوابی جداگانه داشته و نمی‌توان برای همه از یک نوع و در یک اندازه در نظر گرفت. به عنوان مثال تختی که در ابتدای تولد برای نوزادان خریده می‌شود با افراد بزرگسال چه از نظر طرح و چه از نظر ابعاد متفاوت است. پس برای اینکه تخت مناسبی داشته باشید حتماً در ابتدای نیازهای خود را بررسی کرده و سپس از علایق و سلیقه‌ی شخی خود نیز آگاهی داشته باشید فقط در اینصورت می‌توانید انتخابی درست داشته باشید.

تخت خواب

 

برای داشتن تختی مناسب فقط کافی است تا به چند مورد توجه کافی داشته و آن‌ها را به خوبی بررسی کنید چند مورد از مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:

  • اندازه‌ی آن
  • طرح، شکل و سبک آن
  • نوع تشک
  • پارچه‌ی مناسب برای رو تختی
  •  و …

که در ادامه به بررسی هر کدام می‌پردازیم.

اندازه‌ تخت خواب

تخت خواب‌ها بنابر افرادی که از آن استفاده می‌کنند و متراژ اتاق، در اندازه‌های متفاوتی تولید می‌شوند. به عنوان مثال اگر اتاق خواب شما بزرگ است می‌توانید بنا بر نیاز خود از تخت های بزرگ و حتی سلطنتی استفاده کنید. تخت خواب‌ها در حالت کلی و دسته بندی اولیه به دو نوع تخت خواب‌های تک نفره و دو نفره تقسیم بندی می‌شوند که افراد بنابر سلیقه‌ی شخصی و نیازهای خود می‌توانند از هر کدام استفاده کنند.

وقتی برای خرید تخت خواب اقدام می‌کنید اولین سوالی که از شما پرسیده می‌شود این است که دو نفره می‌خواهید یا تک نفره. پس قبل از هر چیزی مشخص کنید که تخت چند نفره می‌خواهید چرا که در این صورت برای انتخاب آن مناسب نصف مسیر را طی کرده‌اید.

تخت خواب

طرح، شکل و جنس تخت خواب

داشتن یک تخت خواب متناسب با سبک دکوراسیون داخلی اتاق می‌تواند زیبایی فضا را دو چندان کند. شما می‌توانید با هر شکل و طرحی که می‌خواهید تخت خواب خود را سفارش دهید تا برایتان درست کنند پس اصلاً نگران ظاهر و بدنه‌ی تخت نباشید. تخت خواب‌ها در حالت کلی از لحاظ جنس به دو دسته‌ی چوبی و فلزی تقسیم بندی می‌شوند که امروزه اغلب افراد از تخت خواب‌های چوبی با بدنه‌ی متناسب و هم سبک با دیگر دکوراسیون منزل استفاده می‌کنند.

اگر کمی دقت کرده باشید می‌بینید که تخت خواب‌ها را عموماً هم سبک با مبلمان منزل انتخاب می‌کنند. به عنوان مثال اگر مبلمان منزل از نوع چستر فیلد باشد، قسمت بالایی تخت نیز همانند چستر فیلد دارای لمسه دوزی‌ها می‌باشد. اما در هنگام انتخاب تخت خواب برای کودکان و نوجوانان، همواره راحتی و سلیقه و علایق آن‌ها در اولویت می‌باشد.

نوع تشک

تخت خواب‌ها از دو بخش بدنه‌ی تخت و تشک تخت تشکیل شده‌اند که هر کدام به نوبه‌ی خود دارای اهمیت زیادی هستند. تشک‌هایی که امروزه برای تخت‌ها تولید می‌شوند. دارای تنوع بسیار زیادی هستند و شما می‌توانید آن را مطابق سلیقه‌ی خود و صد البته نیاز بدنتان انتخاب کنید. تشک‌ها نیز مانند تخت‌ها از اهمیت بسیار زیادی برخوردار هستند. نه تنها از نظر دکوراسیون اتاق خواب بلکه از نظر داشتن خوابی راحت و آرام می‌توانند برای ما مهم و اثر گذار باشند.

انتخاب نوع تشک می‌تواند در بهبود وضعیت جسمی و فیزیکی ما و عدم ایجاد بیماری‌های مفاصل تاثیر داشته و علاوه بر این تشک‌هایی با جنس خوب می‌تواند در دکوراسیون تخت نقش مهمی داشته باشند. بهتر است به این نکته توجه کنید یک تشک خوب زمانی می‌تواند عملکرد بهترین داشته باشد که در تختی مناسب و با کیفیت چوب عالی قرار گیرد. اغلب تخت‌های بی کیفیت سبب ساییدگی و پارگی تشک‌ها می‌شوند.

تخت خواب

پارچه‌ی مناسب برای رو تختی

روتختی در یک اتاق خواب اولین و مهم‌ترین چیزی است که به چشم می‌خورد و از این نظر هماهنگی و ست بودن آن با بقیه‌ی نقاط اتاق اهمیت زیادی دارد. انتخاب جنس، رنگ و نوع رو تختی می‌تواند در روحیه و حتی خواب ما نیز تاثیر گذار باشد. برای داشتن بهترین انتخاب توصیه می‌کنیم حتما جنس و نوع روتختی خود را متناسب با جنس و رنگ تخت خود و هماهنگ و همرنگ با آن‌ها و در درجات بعدی هماهنگ با پرده‌ها و فرش اتاق خواب انتخاب کنید تا هماهنگی ایجاد شده بین تمام این آیتم‌ها، نظم بیشتری به خانه شما دهد.

کلام آخر

یک سوم عمر ما انسان‌ها در خواب سپری می‌شود و این امر می‌تواند به وضوح اهمیت انتخاب تخت مناسب را برایمان آشکار کند. تختی که علاوه بر جنس و رنگ متناسب با دکوراسیون اتاق خواب ما، راحت و سبک باشد و و در طول شب با حرکت‌های شبانه دچار لرزش و صدا نشود. هر چقدر انتخاب ما در خرید یک تخت درست و اصولی و مطابق نیازمان صورت گیرد به همان میزان خواب خوب و آرامی را در شب‌ها خواهیم داشت. و تمامی این موراد روی سلامتی روحی و جسمی ما تاثیر گذار است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *