دکوراسیون داخلی منزل

گیاهان آپارتمانی لوکس و شرایط نگه داری آنها

گیاهان آپارتمانی لوکس و شرایط نگه داری آن

برخی از افراد تصور می‌کنند که گیاهان و گل های خانه نقش زیادی در دکوراسیون منزل ندارند. اما برخلاف تصور عمومی، اگر گیاهان آپارتمانی به درستی انتخاب شوند؛ تأثیر زیادی در دکوراسیون داخلی خانه و حتی محل کار خواهند داشت. ما در مبلمان لونا، در مقاله قبلی، برخی از گیاهان آپارتمانی مقاوم به کم آبی و کم نوری را مرور کردیم. و همچنین در مورد شرایط نگهداری آنها بحث کردیم. در این مقاله می‎‌خواهیم محبوب‌ترین گیاهان آپارتمانی لوکس و به اصطلاح لاکچری را مرور کنیم و شرایط و نحوه نگهداری آنها را توضیح دهیم. امیدواریم این مقاله برای شما مفید واقع شود.

گل های آپارتمانی لوکس

 

دکوراسیون منزل و گیاهان آپارتمانی لوکس

علاوه بر مبلمان، بوفه، فرش و تابلو ها، گیاهان آپارتمانی نیز در ایجاد جلوه و زیبایی دکوراسیون نقش مهمی دارند. گیاهان آپارتمانی علاوه بر تأثیر در زیبایی زیبایی محیط و دکوراسیون، در تصفیه هوا و ایجاد محیطی تازه و پر نشاط بسیار تاثیر گذار هستند. اما باید به این نکته توجه کنید که علاوه بر گیاه، گلدان نیز در دکوراسیون تأثیر مستقیم دارد. برای داشتن دکوراسیونی خاص و جذاب با گیاهان آپارتمانی لوکس و کمیاب بهتر است یک گلدان مناسب و شیک در نظر بگیرید.

دکوراسیون منزل و گیاهان آپارتمانی لوکس

بونسای یا بُن سای Bonsai

بونسای یکی از گیاهان آپارتمانی لوکس است. بونسای هنر کاشت درختان در ابعاد و اشکال مینیاتوری است؛ که از ظاهری بسیار زیبا و جذاب برخوردار است.

بونسای از گیاهانی مانند: کارمونا، شفلرا، بنجامین، فیکوس، کراسولا، درخت انگور، انواع پیچ، انار‌های زینتی، برگ خرفه و غیره تولید می‌شود.

البته در بین بونسای‌های پرورش داده شده بونسای فیکوس محبوب‌ترین است. بونسای فیکوس از گیاهانی مانند میکروکارپ و جینسینگ تولید می‌شود. این بونسای بسیار مقاوم است و به آبیاری زیادی احتیاج ندارد.

گیاه بونسای

شرایط کلی نگداری گیاه بونسای

 • نور: بونسای در آفتاب کامل بهتر زندگی می‌کند.
 • آبیاری: آبیاری این گیاهان آپارتمانی لوکس و منحصر به فرد باید منظم باشد. وقتی سطح خاک خشک است، باید آبیاری شود.
 • دما: شما باید از آن در برابر سرما محافظت کنید. زیرا بونسای متعلق به مناطق گرمسیری است.
 • رطوبت: بونسای به رطوبت بالا نیز نیاز دارد. برای تأمین رطوبت بهتر است گلدان را با کمک سنگریزه، چند سانتی متر بالاتر از گلدان قرار دهید. و سپس درون گلدان آب بریزید تا کم کم تبخیر شود و رطوبت مورد نیاز گیاه تأمین شود. همچنین می‌توانید روزانه برگ‌های گیاه را با اسپری آب مرطوب کنید.
 • کود دهی: بوته‌های بونسای به دلیل قرار گرفتن در گلدان کوچک برای عملکرد بهتر به کود نیاز دارند.

 

گل ارکیده

گل ارکیده از گیاهان آپارتمانی لوکس است. این گیاه زیبا از تنوع رنگی بسیار زیاد و جذابی برخوردار است. به طوری که می‌توانید آنها را با انواع تزئینات و دکوراسیون‌ها هماهنگ کنید. گلهای گیاه ارکیده مقاومت خوبی دارند؛ بطوریکه در صورت نگهداری صحیح، این گلها 4 تا 6 ماه دوام می‌آورند.

گل ارکیده

شرایط کلی نگداری گیاهان آپارتمانی لوکس ارکیده

 • نور: گلهای ارکیده علاقه زیادی به نور دارند و باید در مسیر نور غیر مستقیم خورشید قرار بگیرند.
 • خاک: خاکی حاوی مخلوطی از پیت ماس اسفاگنوم، پوکه‌های معدنی، چوب‌پنبه و خاک اره می‌تواند یک خاک مناسب برای این گیاه باشد.
 • آبیاری: آبیاری هفته‌ای یکبار برای این گل کافی است. اما هنگام آبیاری مطمئن شوید که خاک گلدان خشک باشد.
 • دما: دمای لازم برای رشد و گلدهی خوب این گیاه زیبا 12 تا 28 درجه سانتیگراد است. اما به خاطر داشته باشید که این گیاه به تغییرات شدید دما حساس است. بنابراین آن را از دستگاه‌های سرمایشی و گرمایشی دور نگه دارید.
 • رطوبت: گیاهان آپارتمانی لوکس مانند ارکیده به رطوبت زیادی احتیاج دارند. برای برطرف کردن آن می‌توانید از باغ‌های شیشه‌ای و یا دستگاه رطوبت ساز استفاده کنید.
 • کود دهی: برای کود دهی گل ارکیده باید در زمان گلدهی و تقریباً هر ماه یکبار با استفاده از کودهای مخصوص انجام شود.

 

گیاه آپارتمانی لوکس پاچیرا Pachira aquatica

این گیاه از ظاهری بسیار خاص و جذاب برخوردار است و همین امر آن را به یکی از گیاهان لوکس آپارتمانی تبدیل کرده است. این گیاه متعلق به آسیای شرقی و چین است. گیاه پاچیرا نماد ثروت و شانس است. گاهی اوقات پول نیز نامیده می‌شود.

گیاه آپارتمانی لوکس پاچیرا

شرایط کلی نگهداری گیاهان آپارتمانی لوکس پاچیرا

 • نور: گیاه پاچیرا به نور غیر مستقیم خورشید نیاز دارد. بهتر است این گیاه زیبا و خاص را در سایه جزئی قرار دهید تا نور غیر مستقیم خورشید را دریافت کند. اما مراقب باشید از حرکت دادن مکرر این گیاه خودداری کنید. زیرا باعث ریزش برگها و آسیب به گیاه می‌شود.
 • خاک: گیاه پاچیرا به خاک زهکشی شده خوبی نیاز دارد. خاکهای حاوی خاک رس، پرلیت یا ماسه یا خاک کاکتوس برای این گیاه بسیار مناسب است..
 • آبیاری: هفته‌ای یکبار آبیاری برای این گیاه کافی است. اما به یاد داشته باشید که هنگام آبیاری ساقه و برگها را خیس نکنید. زیرا باعث ریزش برگهای گیاه می‌شود. نکته دیگر در مورد این گیاه زیبا این است که سعی کنید آن را با آب کم آهک آبیاری کنید.
 • دما: دمای مورد نیاز برای رشد خوب این گیاه زیبا 12 تا 25 درجه سانتیگراد است.
 • رطوبت: گیاهان آپارتمانی لوکس مانند پاچیرا تقریباً به رطوبت 50٪ نیاز دارند.
 • کود دهی: پاچیرا تقریباً هر دو هفته یکبار به کود دهی نیاز دارد. اما توجه داشته باشید که مقدار کود نباید زیاد باشد زیرا به ریشه گیاه آسیب می‌رساند.

 

گیاه گوشتخوار کوزه‌ ای

گیاه گوشتخوار کوزه‌ ای از جمله گیاهان آپارتمانی لوکس و بسیار کمیاب است. این گیاهان از انواع حشرات تغذیه می‌کنند. نادر بودن و ظاهر خاص آنها باعث گرانی این گیاه لوکس می‌شود. گیاه گوشتخوار کوزه ای متعلق به مناطق گرم و مرطوب مانند جنگل‌های بارانی آمازون است. نام رایج این گیاه جام میمون است.

گیاه گوشت خوار کوزه ای

شرایط کلی نگداری گیاه گوشت خوار کوزه ای

 • تغذیه: در صورت عدم وجود حشرات در محیط بهتر است از پودرهای آماده موجود در گل فروشی‌ها برای تغذیه این گیاه استفاده شود. و آنرا به صورت خمیری در داخل فنجان های گیاه بریزید.
 • خاک: این گیاه به دلیل تغذیه حشرات نیازی به خاک حاصلخیز ندارد اما بهتر است از خاکهای زهکشی شده برای آن استفاده شود.
 • آبیاری: توجه داشته باشید که این گیاه را فقط با آب مقطر آبیاری کنید.
 • دما: این گیاه زیبا و خاص به دمای متوسط ​​و گرم و تهویه مناسب نیاز دارد. در صورت عدم تهویه مناسب، گیاه ممکن است آسیب ببیند.
 • رطوبت: گیاهان آپارتمانی مجلل مانند گیاهان گوشتخوار حدود 30٪ رطوبت نیاز دارند.
 • کود دهی: گیاه گوشت خوار کوزه ای نیاز به کود دهی ندارد، و در صورت کود دهی دچار آسیب می‌شود و به مرور از بین می‌رود.

 

سخن پایانی

داشتن گل و گیاهان آپارتمانی لوکس و خاص تأثیر زیادی در روحیه و نشاط افراد دارد و علاوه بر این می‌تواند دکوراسیونی شیک و بسیار زیبا برای شما به ارمغان بیاورد.

 

مبل لونا را در اینستاگرام دنبال کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *