دکوراسیون داخلی منزل

گیاهان آپارتمانی مقاوم به کم آبی و کم نوری

گیاهان آپارتمانی مقاوم به کم آبی و کم نوری

وقتی گیاهان آپارتمانی مقاوم در خانه قرار می‌گیرند، طبیعت سرزنده و پویا را با تمام زیبایی و ظاهر به خانه می‌آورند. آنها همچنین باعث شادی و نشاط اعضای خانواده می‌شوند. اگر می‌خواهید روح و جلوه خاصی به دکوراسیون منزل خود بدهید، گیاهان بهترین انتخاب هستند. گیاهان زینتی و آپارتمانی علاوه بر ویژگی‌های ذکر شده، هوای خانه را نیز تصفیه و پاک می‌کنند.

ممکن است مراقبت از گیاهان آپارتمانی برای ما دشوار باشد، به ویژه هنگامی که فضا و نور طبیعی خورشید محدود باشد. در این مقاله می‌خواهیم تعدادی از گیاهان آپارتمانی و زیبا را به همراه ویژگی‌ها و شرایط نگهداری آنها معرفی کنیم.

گیاهان زینتی و آپارتمانی

 

گیاهان آپارتمانی مقاوم آگلونما نقره ای

آگلونما نقره ای، گیاهی همیشه سبز، به جنوب شرقی آسیا تعلق دارد. این گیاه دارای اندازه کوچک و مناسب و روش نگهداری آسان است. آگلونما نقره ای احتیاج به مراقبت زیادی ندارند فقط کمی نور و آب برای این گیاه زیبا کافی است. همین امر باعث محبوبیت این گیاه در میان سایر گیاهان آپارتمانی مقاوم شده است.

طبق اعتقادات باستانی جنوب شرقی آسیا، آگلونما نقره ای به عنوان گیاه شانس شناخته می‌شود و صاحب آن شانس می‌آورد.

گیاهان آپارتمانی مقاوم آگلونما نقره ای

آبیاری گیاهان آپارتمانی مقاوم آگلونما نقره ای

این گیاه به آبیاری زیادی احتیاج ندارد. دو بار در هفته آبیاری آگلونما کافی خواهد بود. البته فراموش نکنید که آبیاری در زمستان را کاهش دهید. توجه داشته باشید که در صورت آبیاری زیاد، برگ‌های آگلونما نقره ای زرد خواهد شد؛ و در صورت کم آبیاری، برگها پژمرده می‌شوند.

میزان نور آگلونما نقره ای

این گیاه نیز همانند سایر گیاهان آپارتمانی مقاوم به نور غیر مستقیم نیاز دارد. هرگز نباید این گیاه را در معرض تابش مستقیم آفتاب قرار دهید.

کود دهی آگلونما نقره ای

آگلونما نقره ای به تقویت خاصی احتیاج ندارد. اما بهتر است برای افزایش کیفیت رشد، این گیاه را در بهار یا تابستان کود دهید.

سمی بودن آگلونما نقره ای

آگلومرات نقره ای کمی سمی است. بنابراین بهتر است آن را از دسترس کودک یا حیوانات خانگی خود دور نگه دارید تا آنها نخواهند برگهای آن را بخورند.

 

گیاهان آپارتمانی مقاوم آلوئه ورا Aloe Vera

آلوئه ورا، این گیاه خواص بسیاری دارد. این گیاه زیبا از تیره ساکولنت ها است. و دارای برگهای محکم است.

بدون شک یکی از بهترین گیاهانی که می‌توانید برای خانه خود انتخاب کنید آلوئه ورا است. زیرا علاوه بر زیبایی که به محیط می‌بخشد از خاصیت درمانی نیز برخوردار است. همچنین یک دستگاه تصفیه هوا است.

گیاهان آپارتمانی مقاوم آلوئه ورا Aloe Vera

نور

بهتر است گیاه آلوئه ورا در نور غیر مستقیم و زیاد قرار گیرد. البته ناگفته نماند که نور مستقیم باعث سوختگی برگها و نور کم باعث کدر شدن رنگ برگ‌های این گیاه می‌شود.

آبیاری گیاهان آپارتمانی مقاوم

آلوئه ورا به دلیل ذخیره آب در برگهای آن در برابر کمبود آب مقاوم است و به آبیاری زیادی احتیاج ندارد.

بهتر است آلوئه ورا هر هفته یکبار در فصول گرم و هر دو هفته یک بار در فصول سرد آبیاری کنید.

خاک و کوددهی

بهتر است برای این گیاه زیبا و مفید  از خاک مخصوص گیاهان ساکولنت استفاده کنید. این خاک‌ها زهکشی خوبی برای آلوئه ورا دارند و همچنین ترکیبات مناسبی دارند.

سمی بودن

سعی کنید گیاه آلوئه ورا را از دسترس کودکان و حیوانات دور نگه دارید. زیرا اگر مستقیماً خورده شود سمی است.

 

گیاهان آپارتمانی مقاوم گل اسپاتی فیلوم یا peace lily

اسپاتی فیلوم گیاهی از خانواده شیپوریان است و بومی جنگل‌های آمریکای مرکزی و جنوبی است. این گیاه دارای برگهای سبز و تیز است. گفته می‌شود این گیاه مانند سایر گیاهان خانگی توانایی تصفیه هوای خانه را دارد.

گل اسپاتی فیلوم

دما

این گیاه در دمای 12 تا 23 درجه سانتیگراد به خوبی رشد می‌کند.

آبیاری گیاهان آپارتمانی مقاوم اسپاتی فیلوم

بهتر است خاک گل اسپاتی فیلوم مرطوب باشد. اما هرگز اجازه ندهید گیاه برای همیشه در خاک مرطوب بماند. در غیر این صورت به ریشه گیاه آسیب می‌رساند. اگر این گیاه به درستی آبیاری نشود، برگهای آن قهوه ای می‌شود.

نور

گل اسپاتی فیلوم باید در معرض نور غیر مستقیم خورشید قرار بگیرد زیرا به نور مستقیم حساس هست. اگر نور این گیاه کم باشد؛ رنگ برگهای آن زرد شده و گل دهی کمی خواهد داشت.

خاک مناسب برای گیاهان آپارتمانی مقاوم

بهتر است این گیاه را با ترکیبی از پیت ماس، خاک برگ و پرلیت در خاک قرار دهید تا خوب رشد کند.

کود دهی

کودهایی که حاوی منیزیم و آهن هستند برای این گیاه زیبا بسیار مناسب هستند.

 

گیاه برگ انجیری یا Swiss cheese plant

برگ انجیری برگ‌های زیبا و چشم نوازی دارد، و اصالتا متعلق به مکزیک است. این گیاه نیز همانند سایر گیاهان آپارتمانی مقاوم دارای گونه‌های مختلفی است.

گیاه برگ انجیری

نور

برگ‌های انجیر در برابر تغییرات نور مقاوم هستند و در نور کم می‌توانند به رشد خود ادامه دهند اما سرعت رشد آنها کاهش می‌یابد. بنابراین بهتر است این گیاه زیبا و محبوب را در معرض نور غیر مستقیم خورشید قرار دهید.

آبیاری

برگ انجیری به کمی رطوبت احتیاج دارد، بنابراین هر وقت خشک شد خاک را آبیاری کنید. اما مراقب باشید زیرا آبیاری کم باعث پژمردگی برگهای این گیاه می‌شود.

دما

گیاهان آپارتمانی مقاوم برگ انجیری توانایی رشد و انطباق در هر محیط و دمای طبیعی را دارد. اما بهتر است آن را کنار درب یا وسایل گرمایشی و سرمایشی قرار ندهید. زیرا تغییر رطوبت و دما باعث آسیب به این گیاه می‌شود.

کود دهی گیاهان آپارتمانی مقاوم برگ انجیری

بهتر است از کودهای مایع مناسب این گیاه استفاده شود. به خاطر داشته باشید که بهتر است بیشتر گیاهان آپارتمانی را در بهار یا تابستان کود دهی نمایید.

سمی بودن

برگهای این گیاه کمی سمی است. خوردن آنها معمولاً باعث التهاب معده و دهان و گاهی استفراغ می‌شود.

 

گیاهان آپارتمانی مقاوم گل استرلیتزیا یا پرنده بهشتی

استرلتزیا یکی از محبوب‌ترین گیاهان آپارتمانی استوایی است. که متعلق به آفریقای جنوبی می‌باشد. این گیاه گونه‌های مختلفی دارد که هر یک از آنها دارای مشخصات خاصی هستند. استرلتزیا حدود 3 سال پس از کاشت شروع به گلدهی می‌کند. گلهای این گیاه رایحه گرم و مطبوعی دارند.

گل استرلیتزیا یا پرنده بهشتی

آبیاری

این گل زیبا مخصوصاً در بهار و تابستان به آبیاری زیادی احتیاج دارد. به طوری که در این فصول باید روزانه آبیاری شود. همچنین، خاک آن نباید خشک باشد.

نور

گلهای استرلتزیا به نور خورشید زیادی نیاز دارند، بنابراین بهتر است در معرض نور قرار بگیرند تا رشد و شادابی زیادی داشته باشند. حتی بهتر است آن را در بهار و در معرض تابش مستقیم آفتاب در حیاط یا تراس قرار دهید.

دما مناسب برای گیاهان آپارتمانی مقاوم گل استرلیتزیا

این گیاهان آپارتمانی مقاوم زیبا و معطر به دمای پایین حساس است؛ بنابراین بهتر است آن را در مکان‌های سرد قرار ندهید.

خاک

خاک‌های شنی متخلخل برای این گیاه بسیار مناسب است.

کود دهی

این گیاه به دلیل اندازه، گلدهی و سایر عوامل به کود دهی نیاز دارد. اما فراموش نکنید که بهترین زمان برای کود دهی گیاهان آپارتمانی مقاوم از جمله گل استرلیتزیا بهار و تابستان است.

 

گیاهان آپارتمانی مقاوم دیفن باخیا Dieffenbachia

دیفن باخیا یکی از زیباترین و محبوب‌ترین گیاهان خانگی است. این گیاه متعلق به مناطق مرکزی و جنوبی آمریکا است. این گیاه ترکیبی از برگهای سبز و سفید دارد و آن را به گیاهی خیره کننده تبدیل می‌کند. دیفن باخیا همچنین برای تصفیه هوا از آلاینده‌ها بسیار مناسب است.

گیاهان تزئینی آپارتمانی دیفن باخیا

نور

این گیاه زیبا به نور غیر مستقیم خورشید با کمی سایه احتیاج دارد.

آبیاری مناسب برای گیاهان آپارتمانی مقاوم دیفن باخیا

آبیاری گیاه دیفن باخیا نظم و قانون مشخصی ندارد. به طور کلی، هر زمان سطح خاک این گیاه خشک شود، به آبیاری نیاز دارد.

دما

گیاه دیفن باخیا در دمای بین 14 تا 24 درجه سانتیگراد بهترین رشد را دارد.

رطوبت

این گیاهان آپارتمانی مقاوم به محیطهای گرم و مرطوب علاقه فراوانی دارد. بنابراین بهتر است هر از گاهی با اسپری برگ‌های آنرا آب پاشی نمایید.

خاک

خاک گلدان گل بنفشه یا خاک گیاهان آپارتمانی برای این گیاه بسیار مناسب است.

کود دهی

بهتر است هر از چندگاهی پس از آبیاری کمی کود مایع به گیاه اضافه کنید.

سمی بودن گیاهان آپارتمانی مقاوم

دیفن باخیا جز گیاهان سمی است و نام مستعار آن عصای بی عقلی ‌باشد. زیرا در صورت خورده شدن فرد دچار تنگی نفس و یا کاهش قدرت تکلم می‌شود.

 

مبل لونا را در اینستاگرام دنبال کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *