دسته‌بندی نشده, دکوراسیون داخلی منزل

چگونه کوسن مناسب برای مبل های خود انتخاب کنیم؟

کوسن

استفاده کردن از اکسسوری و دکوری‌های زیبا و جذاب به فضای خانه روح و جلایی دلربا و جذاب می‌بخشند. وسیله‌هایی مانند کوسن مبل، گل و گیاهان آپارتمانی، دکوری‌ها، مجسمه‌های زیبا و … در صورتی که به زیبایی و با سلیقه چیده شوند، می‌توانند تاثیری مثبت و آرامش بخش به فضای خانه بدهند. برای اینکه یک وسیله، زیبا و جذاب دیده شود، مهم‌ترین نکته تزئین جذاب و دلنشین آن می‌باشد. کوسن مبل نیز یکی از جنبه‌های تزئینی و زیبایی بخش در مبلمان به شمار می‌آید.

یکی از موارد مهم در هنگام خرید هر وسیله‌ای، انتخاب مناسب و درست آن است. وقتی شما تصمیم به خرید چیزی می‌گیرید، مهم‌ترین نکته، چگونگی انتخاب مناسب آن می‌باشد که کوسن مبل نیز از جمله مواردی است که انتخاب مناسب آن از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

کوسن وسیله‌ای جادویی برای جذابیت دکوراسیون

تغییر کوسن‌ های مبلمان و انتخاب کوسن جدید و زیبا یکی از راه‌های ساده و کم هزینه برای تغییر در دکوراسیون داخلی منزل می‌باشد. پارچه‌ها، رنگ‌ها و وسیله‌های مختلف می‌توانند به طرز قابل توجهی حس و حال فضا را کاملاً تغییر داده و به آن جذابیت خاصی ببخشند.

کوسن

 

کوسن‌ ها علاوه بر این که در زیبایی دکوراسیون داخلی موثر هستند، یکی از لوازم ضروری و دکوری مبلمان نیز به شمار می‌آیند. انتخاب کوسن‌هایی زیبا و مناسب از میان این همه کوسن مختلف، کار آسانی نبوده و باید در انتخاب آن‌ها دقت زیادی داشته باشید.

انتخاب کوسن مناسب برای مبلمان

برای این که تمامی انتظاراتتان از خرید و داشتن کوسن برآورده شود، باید انتخابی مناسب و حرفه‌ای داشته باشید. چرا که تنها صرف هزینه‌ی زیاد برای خرید کوسن کافی نبوده و باید با شناخت و توجه به اصول مهم، آن‌ها را انتخاب کنید. در این مقاله به بررسی انواع کوسن‌ ها و عوامل موثر در انتخاب آن ها می‌پردازیم.

انواع دسته بندی کوسن‌ ها

قبل از خرید و انتخاب کوسن باید شناخت دقیقی از انواع و مدل‌های آن داشته باشید. هر بار که می‌خواهید روی مبلمان خود بنشینید، به کوسن تکیه داده و یا آن را در کنار خود قرار می‌دهید. پس باید با شناخت آن‌ها بتوانید کوسن‌هایی زیبا و دلربا برای مبلمان خود انتخاب کنید و با هر بار استفاده از آن‌ها حس و حال خوبی داشته باشید. کوسن‌ ها را در حالت کلی بر اساس ۵ ویژگی زیر بررسی می‌کنند:

 • رنگ
 • جنس
 • طرح
 • اندازه
 • تعداد

کوسن

به رنگ کوسن  دقت کنید

رنگ‌ها علاوه بر این که در زیبایی ظاهری دکوراسیون داخلی تاثیر دارند، روی رفتار و احساسات افراد نیز تاثیر گذار هستند. انتخاب رنگ مناسب کوسن مهم‌تر از دیگر ویژگی‌های آن بوده و می‌تواند باعث هماهنگی با دیگر وسیله‌های اتاق شود. برای انتخاب رنگ مناسب کوسن به رنگ‌های به کار برده شده در مبلمان و دیگر وسیله‌های اتاق پذیرایی خود دقت کرده و رنگ‌هایی را که بیشتر مورد توجه هستند، انتخاب کنید. به این نکته دقت داشته باشید که رنگ کوسن‌های شما باید متناسب با رنگ مبلمان باشند چراکه جز لوازم تزئینی مبلمان به شمار می‌روند.

برای انتخاب رنگ مناسب کوسن‌های خود به نکات زیر توجه داشته باشید:

 • برای این که ظاهری جذاب و پر انرژی به مبلمان خود بدهید، از رنگ‌های تضاد مانند قرمز، آبی، زرد، بنفش، سیاه، سفید و … استفاده کنید.
 • اگر می‌خواهید حس آرامش ‌بخشی در فضای خانه داشته باشید، از رنگ‌های خاکی، قهوه‌ای، زرد کم رنگ، خاکستری و … استفاده کنید.
 • در صورت داشتن مبلمانی با رنگ‌های روشن و پاستلی، استفاده از کوسن‌ هایی به رنگ سفید و یا دیگر رنگ‌های ملایم توصیه می‌شود.
 • برای مبل‌های تک رنگ مانند سفید و مشکی از رنگ‌های متضاد آن استفاده کنید. به عنوان مثال برای مبلمان مشکی، کوسن‌هایی به رنگ خاکی، سفید و خاکستری مناسب می‌باشند.
 • در صورت داشتن مبلمانی با رنگ‌های خنثی می‌توانید برای ایجاد محیطی گرم و پر انرژی از کوسن‌ های روشن‌تر مانند قرمز، آبی، زد و … استفاده کنید.

کوسن

طرح‌هایی متناسب با مبلمان انتخاب کنید

مبلمان منزل اکثراً در طرح‌های ساده و رنگ‌های مختلف طراحی و تولید می‌شوند. در بین انواع مختلف مبلمان، اغلب مبل‌های کلاسیک دارای طرح، نقش و نگارهای مختلف بوده و از ظاهری زیبا برخوردارند. برای این که کوسن‌ها را به خوبی با مبلمان هماهنگ و ست کنید، به دو نکته‌ی زیر توجه داشته باشید:

 • برای مبلمانی با طرح‌های ساده و تک رنگ، از کوسن‌ هایی طرح دار و دارای اشکال مختلف استفاده کنید.
 • اگر  مبلمان شما دارای طرح‌های مختلف هستند، توصیه می‌کنیم که از کوسن‌ هایی با طرح ساده و یا حتی تک رنگ استفاده کنید.

اندازه کوسن را چگونه انتخاب کنیم؟

کوسن‌ها در اندازه و مدل‌های مختلف طراحی و تولید می‌شوند. بر اساس این که مبلمان شما چه سبک و اندازه‌ای دارند، می‌توانید از انواع مختلف کوسن استفاده کنید. در بین تمامی آن‌ها، کوسن‌های مربعی نسبت به بقیه محبوب‌تر بوده و اغلب مردم از آن‌ها استفاده می‌کنند. سعی کنید کوسن‌های بزرگتر را در کنار دسته‌ها و کوچک‌تر را در وسط قرار دهید.

cushion

 

در هنگام خرید به جنس کوسن  دقت کنید

شما می‌توانید کوسن‌ها را در جنس‌های پارچه‌ای، پشمی، پولکی، چرمی و … تهیه کنید. مهم‌ترین نکته در انتخاب جنس کوسن‌ ، جنس پارچه‌ی مبلمان می‌باشد. به عنوان مثال برای مبلمان چرم، استفاده از کوسن‌های پولکی و یا پشمی مناسب نمی‌باشد و یا این که برای مبلمانی از جنس پارچه مخمل، بهترین انتخاب کوسن‌ هایی از جنس مخمل و پولکی می‌باشند.

کوسن‌ ها را چگونه بچینیم؟

در نحوه‌ی چیدمان کوسن‌ ها عواملی مانند رنگ، اندازه، طرح و … موثر هستند. برای چیدمان بهتر آن‌ها به نکات زیر توجه کنید:

 • سعی کنید در حالت کلی از دو طیف رنگ کوسن استفاده کرده و دو رنگ متفاوت را در کنار یکدیگر قرار ندهید.
 • کوسن‌های مربعی و اندازه‌های بزرگ را در کنار دسته‌ها قرار داده و و کوسن‌ هایی که به شکل مستطیل و در اندازه‌های کوچک هستند را در وسط مبلمان قرار دهید.
 • به هیچ عنوان کوسن‌ های همرنگ و هم اندازه را در امتداد یکدیگر قرار ندهید.
 • توصیه می‌کنیم در مبل‌های سه نفره ۴ عدد، و در دونفره‌ها نیز ۳ عدد کوسن قرار دهید.
 • در مبل‌های تک نفره استفاده از کوسن ضروری نبوده و شما می‌توانید بر حسب سلیقه‌ی خود از از یک الی دو عدد استفاده کنید.

cushion

طرح‌های مختلف کوسن‌ ها

در چندین سال گذشته اغلب  کوسن‌ها در شکل‌های مربعی و مستطیلی تولید می‌شدند اما امروزه در طرح‌های متنوعی طراحی و دوخته می‌شوند. از جمله محبوب‌ترین و زیباترین طرح‌های کوسن‌ ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مربعی
 • مستطیلی
 • ستاره و ماه
 • دایرهای
 • شکل‌های بافتنی
 • و …

 

مبل لونا را در اینستاگرام دنبال کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *