سوالات و ترفند ها

روانشناسی رنگ مبلمان

رنگ مبلمان

رنگ‌ها و ارتباط آن‌ها با رفتار و احساسات بخشی جدایی ناپذیر از زندگی روزمره هستند. رنگ‌هایی که انتخاب می‌کنید، بازتاب مستقیمی از شخصیت و احساسات شما می‌باشند اینکه اتاق شما چه رنگی است و یا کدام رنگ را بیشتر دوست دارید، می‌تواند اطلاعاتی روانشناختی از رفتارهای شما را در برگیرد. خانه‌ی هر کس محلی امن و آرامش بخش برای استراحت و گذراندن وقت بوده که هر شخص بنا به سلیقه‌ی شخصی و علاقه‌ی خود، با رنگ‌های دلخواه دکوراسیون آن را انتخاب می‌کند. از طرفی افراد بیشتر وقت خود را در خانه سپری کرده و به همین دلیل رنگ دکوراسیون داخلی به ویژه رنگ مبل ها دارای اهمیت زیادی می‌باشند.

روانشناسی رنگ‌ها

در علم روانشناسی رنگ‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردارند چرا که هر رنگی معنی و مفهوم مخصوص به خود را داشته و رابطه مستقیمی با شرایط و حالات رفتاری هر فرد دارد. رنگ یک ابزار ارتباطی قدرتمند بوده و می‌تواند تاثیر زیادی بر روی خلق و خو، رفتار و احساسات داشته باشد. برخی از رنگ‌ها به قدری قدرتمند هستند که می‌توانند با افزایش فشار خون و متابولیسم بدن، خستگی و بی‌حوصلگی فرد را رفع کنند و یا برخی از آن‌ها می‌توانند در شرایط دشوار و حساس زندگیتان به شما آرامش بخشند.

روانشناسی رنگ‌ مبلمان

رنگ‌ها به دلیل تنوع بسیار بالایی که دارند جذابترین بخش دکوراسیون خانه می‌باشند. همانطور که گفتیم اغلب افراد بیشتر وقتشان را در خانه سپری می‌کنند به همین دلیل دکوراسیون منزل و نحوه چیدمان و رنگ آن‌ها اهمیت زیادی دارد. در بین دکوراسیون منزل وسیله‌ای که کاربرد زیادی داشته و بیشتر در معرض دید قرار دارد، مبلمان هستند. اینکه رنگ مبل‌های شما چه رنگی بوده و یا ترکیبی از کدام رنگ‌ها باشد می‌تواند به مشکل و معضلی مهم تبدیل شود اما با شناخت رنگ‌ها و تاثیر آن در روحیه و رفتار، می‌توانید به راحتی رنگ مبل‌ های خود را انتخاب کنید.

رنگ مبلمان

رنگ‌های مختلف چه تأثیراتی بر روحیه‌ی ما دارند؟

برای اینکه بتوانیم با روانشناسی رنگ‌ها آشنا شده و رنگ دکوراسیون منزل به خصوص رنگ مبلمان خود را به خوبی انتخاب کنیم، در ابتدا باید با تاثیراتی که رنگ‌های مختلف بر روی روحیه و رفتار ما دارند آشنا شویم. در اینجا به بررسی انواع رنگ‌ها و تاثیرات آن بر روی افراد را بررسی می‌کنیم.

اثرات استفاده از رنگ‌های روشن در مبلمان

آیا تابه حال متوجه این موضوع شده‌اید که با نگاه کردن به لباسی که رنگ روشنی دارد انرژی خوبی می‌گیرید. اصولاً در اغلب موارد رنگ‌های روشن از این گونه ویژگی برخوردار هستند. رنگ‌های روشن به رنگ‌های شاد معروف بوده و انرژی، شور، نشاط و آرامش را به افراد منتقل می‌کنند. هر کدام از رنگ‌های روشن به نوبه‌ی خود تاثیرات مختلفی را روی رفتار و حالات افراد دارند در ادامه به بررسی چند مورد از مهم‌ترین این رنگ‌ها می‌پردازیم.

سفید

رنگ سفید نمادی از پاکی و شفافیت می‌باشد. سفید، رنگی پر انرژی بوده و در عین حال می‌تواند آرامش بخش نیز باشد. استفاده از سفید تک رنگ، در فضای داخلی خانه و رنگ مبلمان بر عملکرد سیستم‌های بدن تاثیر منفی می‌گذارد. بنابراین توصیه می‌شود که از ترکیب رنگ‌های دیگر با رنگ سفید استفاده شود.

آبی

بارزترین نمونه برای رنگ آبی، آسمان آبی می‌باشد. هرگاه که به آسمان نگاه می‌کنید آرامشی سراسر وجودتان را احاطه می‌کند که در هیچ جا نمی‌توانید این حس را داشته باشید. رنگ آبی در همه جا به عنوان رنگ آرامش بخش شناخته شده و به خوبی با رنگ‌های دیگر ست می‌شود. ترکیب رنگ آبی می‌تواند رنگی جذاب برای مبلمان شما بوده و حتی می‌توانید از  طیف‌های تیره و روشن این رنگ در مبل‌های خود استفاده کنید.

رنگ مبلمان

قرمز

اگر می‌خواهید در خانه همیشه سرحال بوده و انرژی مثبت دریافت کنید، حتماً از رنگ قرمز در مبلمان خود استفاده کنید. این رنگ با ترشح آدرنالین در بدن انسان شور و نشاط وی را بالا برده و می‌تواند انرژی بخش شما در زندگی روزمره‌تان باشد.

بنفش

رنگ بنفش در هر وسیله‌ای که به کار رود، آن را مجلل، مدرن و گران قیمت نشان می‌دهد. از طرفی همانند رنگ آبی می‌تواند آرامش بخش نیز باشد. پس اگر می‌خواهید مبلمان‌تان مجلل و مدرن دیده شوند، از رنگ بنفش غافل نشوید.

صورتی

صورتی به عنوان رنگ دخترانه شناخته می‌شود. به جرات می‌توان گفت رنگ صورتی بیشتر ویژگی‌های دیگر رنگ‌ها را داشته و در حین آرامش بخش بودن، مدرن نیز دیده می‌شود. در روانشناسی رنگ‌ها، صورتی می‌تواند استرس، خستگی و خواب آلودگی را از بین ببرد.  از این رنگ اغلب دختر خانم‌های جوان، برای مبلمان اتاق خود استفاده می‌کنند.

اثرات استفاده از رنگ‌های تیره در مبلمان

رنگ‌های تیره با اینکه شور و نشاط رنگ‌های روشن را ندارند، اما رنگ‌هایی قدرتمند و با ابهت شناخته می‌شوند. این رنگ‌ها می‌توانند فضای خانه شما را کلاسیک، مدرن و در عین حال زیبا و شیک نشان دهند.

سیاه

اگر می‌خواهید فضای خانه‌تان کلاسیک و تجملی باشد، رنگ مشکی بهترین انتخاب برای شما خواهد بود. استفاده‌ی بیش از حد از رنگ سیاه برای مبلمان ممکن است آرامش فضای خانه را بر هم زده و تاثیر منفی داشته باشد. ویژگی مهم رنگ مشکی، ترکیب فوق العاده زیبای آن با دیگر رنگ‌ها می‌باشد که می‌تواند جذاب‌ترین رنگ مبل باشد.

رنگ مبلمان

قهوه‌ای

رنگ قهوه‌ای محبوب‌ترین رنگ در بین اغلب افراد بوده و نماد ایمنی و کانون خانواده می‌باشد. اگر بتوانید این رنگ را به خوبی با رنگ دیگر ست کنید، ترکیب فوق العاده از رنگ‌های زیبا خواهید داشت.

خاکستری

خاکستری به رنگ بی‌طرف و خنثی معروف بوده و می‌تواند گزینه‌ی مناسبی برای رنگ مبلمان شما باشد. از این رنگ بیشتر در مراکز و دفاتر تجاری استفاده می‌شود.

در رنگ مبلمان رنگ‌های مکمل بهتر است یا تک رنگ؟

در انتخاب رنگ مبلمان برای منزل توجه داشته باشید که استفاده از رنگ تک می‌تواند بعد از مدتی موجب ناراحتی و دلزدگی شما شود. می‌توانید بعد از انتخاب رنگ مورد علاقه‌ی خود، در مورد این که کدام رنگ‌ها مکمل رنگ انتخابی شما هستند تحقیق کرده و برای مبلمان خود از رنگ‌های ترکیبی استفاده کنید. توصیه‌ی ما به شما این است که برای منزل رنگ‌های مکمل بکار برده و در دفاتر و مراکز تجاری از رنگ‌های تک و تیره استفاده کنید.

نکات مهم در انتخاب رنگ مبلمان

مبلمان جزء وسایل کاربردی و مهم خانه به شمار رفته و رنگ آن‌ها نیز از ویژگی‌های مهم و اصلی مبل‌ها به شمار می‌رود. پس باید در انتخاب رنگ آن‌ها توجه و دقت کافی داشته باشید. برخی از نکات مهم در انتخاب رنگ مبل عبارتند از:

  • سعی کنید رنگ‌های مکمل را شناسایی کرده و از آن‌ها استفاده کنید.
  • اولویت اصلی در انتخاب رنگ مبلمان، علاقه‌ی شما می‌باشد، پس بیشتر روی رنگی که با آن علاقه دارید تمرکز کنید.
  • توجه داشته باشید که برخی از رنگ‌ها مناسب فضای اداری بوده و برخی نیز مناسب فضای منزل هستند پس در انتخاب رنگ آن‌ها دقت کنید.
  • سعی کنید که رنگ مبلمان خود را با وسیله‌های دیگر خانه مانند فرش، پرده و … ست کرده و تناسب رنگی مناسبی را بین آن‌ها ایجاد کنید.

 

مبل لونا را در اینستاگرام دنبال کنید

3 دیدگاه در “روانشناسی رنگ مبلمان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *